PPOZ przypomina: w niedzielę Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2015 12:22

W niedzielę (17 maja) obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Choroba ta została uznana za epidemię XXI wieku, na którą co roku zapadają miliony ludzi na całym świecie. Jest ona najczęstszym czynnikiem ryzyka śmierci - przypomina PPOZ.

PPOZ przypomina: w niedzielę Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
Fot. Archiwum

Prowadzi do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, a nawet demencji. Rozprzestrzenia się głównie w krajach rozwiniętych cywilizacyjnie.

- Niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze nasycone, otyłość, nadmierne spożycie soli, alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz stres - to główne przyczyny nadciśnienia tętniczego. Dlatego warto zmienić styl życia i regularnie kontrolować ciśnienie - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Szacuje się, że jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce liczba chorych sięga 10 milionów, a może być jeszcze większa, bo choroba długo może nie dawać żadnych objawów. Najlepszym sposobem wczesnego jej rozpoznania jest regularna kontrola wartości ciśnienia krwi.

- To bardzo proste badanie, do którego zachęcamy naszych pacjentów. Jeśli nie w gabinetach, to za pomocą aparatów do pomiaru ciśnienia, które są powszechnie dostępne i - jak zauważyliśmy - stają się coraz bardziej popularne - mówi Bożena Janicka.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, charakteryzującą się niezmiennie podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi. Uszkadza tętnice, co w konsekwencji prowadzi do zawałów, udaru mózgu, niewydolności nerek, krążenia, a nawet demencji. Według ustaleń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nadciśnienie rozpoznaje się, gdy kilka pomiarów ciśnienia, przeprowadzonych w różnym czasie wskazuje wartość 140/90 mmHg lub wyższą.

Lekarze PPOZ podkreślają, że wielu pacjentów, u których stwierdzono chorobę, nie leczy się systematycznie, ponieważ brak uciążliwych objawów nie motywuje ich do tego.

- To duży błąd. Chorzy nie zdają sobie sprawy, że nadciśnienie często prowadzi do śmierci. I to, niestety, nie tylko wśród osób starszych. Coraz więcej młodych osób cierpi na tę chorobę. W Polsce ryzyko zachorowania ma związek z niezdrowym stylem życia oraz ogromną ilością spożywanej soli. Pod tym względem znajdujemy się w światowej czołówce - podkreśla prezes PPOZ.

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego lekarze PPOZ zachęcają do porzucenia złych nawyków oraz skontrolowania ciśnienia we krwi. Jeśli okaże się, że odbiega ono od normy, pacjent natychmiast powinien poddać się leczeniu, by w porę zahamować postęp choroby.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum