PPOZ proponuje zmiany dot. karty DiLO

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2016 20:23

Lekarze rodzinni z PPOZ są zdania, że pakiet onkologiczny powinien być realizowany bez zbędnej biurokracji, czyli przy uproszczeniu procedur z wypisywaniem karty DiLO lub z przeniesieniem na poziom specjalistyczny.

Lekarze z PPOZ uważają, że karta DiLO zabiera mnóstwo czasu kosztem innych pacjentów Fot. Archiwum RZ

 

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przypomina, iż z przekazanych przez NFZ informacji wynika, że od momentu wejścia w życie pakietu onkologicznego (styczeń 2015) do końca lutego 2016 r. wydano w Polsce 263,4 tys. kart DiLO. Blisko połowę kart wystawili lekarze rodzinni. W POZ  odnotowano też znaczny wzrost liczby badań diagnostycznych (z 96 milionów zleconych w 2014 r. do ponad 104 milionów w 2015 r.).

- Jednocześnie nałożone na lekarzy rodzinnych obowiązki nie idą w parze ze wzrostem kadry medycznej. Na 24 tys. lekarzy POZ przypada ponad 34 milionów Polaków. Średnia liczba deklaracji na jednego lekarza wynosi około 1500 - mówi Bożena Janicka.

Dodaje, że dziennie w POZ udzielanych jest średnio 600-700 tys. porad, a np. w okresie grypowym nawet 1 mln.

Tym bardziej istotny jest w ocenie Bożeny Janickiej fakt, iż karta DiLO zabiera mnóstwo czasu kosztem innych pacjentów.

- Zastanawiamy się, czy karta DiLO powinna być wystawiana w POZ już na etapie wstępnego rozpoznania, a nawet samego tylko podejrzenia nowotworu? A może powinien ją wystawiać specjalista onkolog, i to po rozpoznaniu? - proponuje Bożena Janicka.

Kolejną kwestią poddawaną w wątpliwość przez lekarzy rodzinnych jest rola koordynatora, mającego nadzorować i zapewnić stały i ciągły proces leczenia pacjentowi choremu na nowotwór.

- Minął już ponad rok od wprowadzenia pakietu onkologicznego, a my nadal nie wiemy co oznacza "stała opieka" po zakończeniu leczenia onkologicznego. Pacjent onkologiczny nie dosyć, że do nas nie wraca, to dodatkowo nikt nas nie informuje o przebiegu procesu jego leczenia. Nie mamy żadnego kontaktu z lekarzem specjalistą, ani szpitalem - mówi szefowa PPOZ.

Lekarze rodzinni podkreślają, że pakiet onkologiczny powinien być realizowany bez zbędnej biurokracji - czyli przy uproszczeniu procedur z wypisywaniem karty DiLO, albo z przeniesieniem na poziom specjalistyczny.

- Główną rolą POZ powinna być profilaktyka i zapobieganie, a w dalszej kolejności leczenie. Uważamy, że Ministerstwo Zdrowia powinno wymagać od Polaków odpowiedzialności za własne zdrowie. Tak jest w wysoko rozwiniętych krajach zachodnich. Nie chcesz się badać, źle się odżywiasz, palisz - opłacaj wyższą składkę ubezpieczeniową - przekonuje Bożena Janicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum