PPOZ podsumowuje 2018 r.: dwanaście pracowitych miesięcy nie przyniosło poprawy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2018 16:05

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, jako organizacja zrzeszająca pracodawców podstawowej opieki zdrowotnej, weszła w 2018 rok z pakietem  niezałatwionych,  ale istotnych  dla funkcjonowania POZ spraw - pisze Bożena Janicka, prezes PPOZ.

PPOZ podsumowuje 2018 r.: dwanaście pracowitych miesięcy nie przyniosło poprawy
- Niestety, dwanaście intensywnych i pracowitych miesięcy, obfitujących w spotkania i negocjacje (Sejm, NFZ czy MZ), nie przyniosło znaczącej poprawy - pisze Bożena Janicka. Fot. Archiwum

Przypomina, że w roku 2018 r. POZ zmagał sie pogłębiającymi się niedostatkami kadrowymi, z dalekim od ideału poziomem  finansowania, z przytłaczającą biurokracją.

- Niestety, dwanaście intensywnych i pracowitych miesięcy, obfitujących w spotkania i negocjacje (Sejm, NFZ czy MZ), nie przyniosło znaczącej poprawy. Co prawda udało się zakontraktować umowy na kolejny rok i przy okazji nieco  zwiększyć  nakłady finansowe,  ale cały szereg problemów nadal nie został rozwiązany. Mało tego, doszły kolejne… - wskazuje Janicka.

Dodaje: ''Mijający rok zdominowała fala kroczących protestów i niepokojów w ochronie zdrowia, wprowadzana na siłę informatyzacja ( z ogromnymi planami również na 2019 rok),   kolejne obciążenia biurokratyczne…  (mają je z lekarzy zdjąć pomoce medyczne szumnie nazywane ''asystentami medycznymi'', tylko nie wiadomo skąd ich brać i z czego opłacać?!).

Oprócz braków kadrowych i ''kroczącej dumnie'' biurokracji podstawową opiekę zdrowotną paraliżuje dodatkowo nierealna w realizacji ''Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej'', która miała podnieść rangę poz w systemie ochrony zdrowia w Polsce, a okazała się prawnym bublem, który trzeba będzie nowelizować.

Kadr brakuje i nie przybywa!  Za to obecnej przybył kolejny rok w życiorysie, często  życiorysie  emerytalnym lub  przedemerytalnym. Kolejne placówki są zamykane… Z tym  wszystkim  wchodzimy w  Nowy Rok 2019 (…)''. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum