PPOZ: do punktów szczepień trafi zaledwie 30 szczepionek covidowych tygodniowo

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 13:50

Po personelu medycznym w pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni seniorzy w wieku 80 i 70 plus (od 25 stycznia). Tymczasem Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) alarmuje, że do punktów szczepień trafi bardzo mała liczba dawek - zaledwie 5 fiolek, czyli 30 szczepionek na tydzień.

PPOZ: do punktów szczepień trafi zaledwie 30 szczepionek covidowych tygodniowo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zapowiedziami - każdy zgłoszony (odrębny) punkt szczepień (nie zespół) otrzyma 5 fiolek szczepionki, czyli 30 sztuk na tydzień, a wraz z nimi zestaw do wykonania szczepień (środki ochrony osobistej, igły, strzykawki, itd). Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną wymogi nie tylko kadrowe, czy lokalowe, ale również informatyczne.

- Każdy taki punkt będzie prowadził e-rejestracje, e-skierowania, e-harmonogramy, e-zgłoszenia, e-kwalifikacje, e-kartę uodpornień i potwierdzenia e-szczepienia. Co to oznacza? Odpowiedź jest jedna: zamiast zająć się pacjentami (ich rzeczywistą weryfikacją), trzeba będzie poświęcić ogrom czasu na rozbudowaną e-biurokrację - podkreśla Andrzej Masiakowski, ekspert PPOZ.

W tej chwili trwają wielogodzinne szkolenia dotyczące szczepień. Uczestniczą w nich podmioty, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień, a organizatorem jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wspólnie z Centrum e-Zdrowia.

Z uzyskanych do tej pory informacji - podaje PPOZ - wynika, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia podopiecznych oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej (zamówienia szczepionek prowadzone są do czwartku do godziny 12.00).

- I tu pojawia się pierwsze pytanie bez odpowiedzi: jak to zorganizować, jak zebrać zgody opiekunów prawnych, itd.? A przecież szczepionka będzie miała ważność tylko do 22 stycznia do godziny 10.00 - podkreślają lekarze Porozumienia.

Z obecnego harmonogramu szczepień wynika, że dopiero w czwartym tygodniu, czyli od 15 lutego, podmioty mają dostać po 60 dawek (10 fiolek), w tym 30 na drugie szczepienie dla już szczepionych oraz 30 dla nowych pacjentów.

- W związku z tak niewielką dostępnością do szczepień, obawiamy się, że dużo czasu upłynie zanim polscy pacjenci zostaną zabezpieczeni przed wirusem. Naszym zdaniem wszystko idzie zbyt wolno, mamy pełzającą akcję szczepień. Jesteśmy przekonani, że długie oczekiwanie w kolejkach wywoła wiele niepotrzebnych emocji i konfliktowych sytuacji. A ile jeszcze osób w tym czasie zostanie zakażonych? - pyta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie przewiduje, że biorąc pod uwagę małą dostępność do szczepionek, prawdopodobnie pacjenci 60 plus zostaną zaszczepieni dopiero w połowie marca. A kolejne grupy? To, niestety, kwestia następnych wielu długich miesięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze