PPOZ do minister rodziny: zawieśmy badania okresowe u pracowników

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2020 10:58

W związku z obowiązującym w całym kraju stanem zagrożenia epidemicznego, lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zawieszenie wykonywania przez lekarzy rodzinnych badań okresowych u pracowników.

FOT. PTWP

- W przeciwnym razie pacjenci, którzy w tej chwili szturmują placówki POZ, po prostu nie będą przyjmowani - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Kilka dni temu lekarze PPOZ zaapelowali do Minister Marleny Maląg o jednoznaczne wytyczne dotyczące zaświadczeń dla rodziców, których dzieci - w związku z zamknięciem szkół - pozostają w domach. Chodziło o to, aby opiekunowie nie pojawiali się w przychodniach.

Choć większość pacjentów stosuje się do „poleceń” służb, zdarza się, że osoby zdrowie zgłaszają się na przykład na badania okresowe (bo takie mają zalecenia od pracodawców! ).

- Takie zachowania w obecnej sytuacji pociągają za sobą ogromne ryzyko zakażenia. Zdrowi pracownicy przychodzący na badania w dużym stopniu narażeni są na wirusy. Uważamy, że należy przesunąć terminy badań, ale do tego potrzebne są konkretne wytyczne i dyspozycje dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Zasady postępowania w takich przypadkach powinny zostać jednoznacznie określone - mówi Bożena Janicka.

W obliczu grożącej epidemii lekarze PPOZ apelują także do pracodawców o niewysyłanie pracowników na badania okresowe i nienarażanie ich na chorobę, która dziesiątkuje cały świat. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum