PPOZ: dalsze prace nad zmianami w POZ dopiero po wyborach

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 15 września 2011 09:13

Praca nad prawie gotowym projektem nowelizacji ustawy, dotyczącym deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej nie zostanie ukończona w tej kadencji parlamentu. Jak poinformowała Bożena Janicka prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, w resorcie zdrowia odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ.

PPOZ: dalsze prace nad zmianami w POZ dopiero po wyborach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W sierpniu br. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wraz z prezesem NFZ wskazali sposób rozwiązania problemu ważności deklaracji, zgłaszając do Minister Zdrowia propozycje zmian zapisów ustawowych. 5 września br. został powołany zespół, którego jednym z głównym priorytetów było uzgodnienie proponowanych zapisów.

 - Niestety, z powodu nieoczekiwanego wycofania się Porozumienia Zielonogórskiego z dotychczasowych ustaleń, nie uda się w obecnej kadencji Parlamentu przeprowadzić stosownej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z środków publicznych - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Proponowane zapisy miały spowodować, że pacjent będzie wybierał także świadczeniodawcę, i co ważne, będzie miał nadal możliwość wyboru imiennie lekarza, pielęgniarki czy położnej. Takie rozwiązanie rozszerzało uprawnienia pacjentów, a jednocześnie miało zakończyć trwajacy od kilku lat problem ważności deklaracji u świadczeniodawców.

- Jednak na spotkaniu przedstawiciele Federacji PZ nie przyjęli powyższych zapisów, pomimo wcześniejszych ustaleń, zgłaszając kolejne poprawki, co spowodowało niezatwierdzenie ustalonych w dniu 5 września propozycji, a tym samym brak wprowadzenia tak długo oczekiwanych zmian w ustawie. Propozycje Federacji PZ, aby deklaracja była składana jedynie na świadczeniodawcę, pozbawia pacjenta prawa wyboru lekarza, czyli praktycznie burzy całą koncepcję funkcjonowania lekarza rodzinnego i podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ i dodaje, że pacjent w takiej sytuacji nie ma prawa wyboru, a świadczeniodawca może przypisać go do lekarza, którego sam mu wskaże.

Zespół wróci do prac nad zgłoszonymi propozycjami, ale już po wyborach. Termin spotkania ustalono na dzień 10 października br.

Na spotkaniu poruszono także kwestię szczepień zalecanych. Zdaniem Bożeny Janickiej, istniejące luki w prawie takie, jak nierówne traktowanie podmiotów - gabinet a zakład, czy też ustawowe doprecyzowanie szczepień zalecanych, trzeba przeanalizować i odpowiednio poprawić, nad czym proacował będzie powołany zespół.

 - Nie dotyczy to jednak samego faktu bezpiecznego szczepienia. Dla bezpieczeństwa pacjentów i uniknięcia powikłań, lekarze powinni w pełni zabezpieczać swoich pacjentów w gabinetach szczepień, wykonując usługi zaszczepienia szczepionką zalecaną i obowiązkową pozostającą w ich nadzorze. Sprawdzenie, nawet dokładne, przez lekarza szczepionki przyniesionej przez pacjenta z innego źródła, nie daje gwarancji, że szczepionka była odpowiednio transportowana i przechowywana - dodaje Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum