PPOZ chce obowiązkowego noszenia masek w miejscach publicznych

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 14:37

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w liście otwartym do premiera, ministra zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego apelują o decyzję ws. obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych w zakładach pracy i miejscach publicznych. Sami też rozpoczynają akcję „Medycy maski zakładają i przykład Polakom dają”.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze PPOZ powołują się na doświadczenia innych krajów, które uznały, że masowe noszenie maseczek chroniących nos i usta pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy.

„Trzeba pamiętać, że jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół. Nikt z nas nie wie, kto jest nosicielem, a kto zarażonym. Koronawirus jest bardzo agresywny. W otoczeniu może się utrzymywać nawet kilka godzin. Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka wcale nie musi być profesjonalna, z najwyższą klasą filtra (FFP2, czy FFP3). Przed wirusami chronią także zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w domowych warunkach” - podkreślają lekarze.

Dodają, że maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa. To jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka ich zdaniem, jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć, a noszenie maski może uratować życie.

Zachęcając społeczeństwo do zakładania masek z nastawieniem na krótką ekspozycję w miejscach publicznych i zakładach pracy Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zainicjowało akcję „Medycy maski zakładają i przykład Polakom dają”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum