PPOZ: astma nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczek

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 17:17

Od 16 kwietnia w całym kraju wchodzi w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwraca uwagę, że astma nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczek.

Bożena Janicka, prezes PPOZ. Fot. Archiwum

Krótko po zapowiedziach ministra zdrowia oraz publikacji projektu rozporządzenia, do placówek podstawowej opieki zdrowotnej masowo zaczęli zgłaszać się pacjenci z astmą, domagając się wystawienia zaświadczeń lekarskich zwalniających ich z obowiązku noszenia masek ochronnych.  

"Uważamy, że wiele osób błędnie odczytało nowe przepisy, z których jasno wynika, że tylko małe dzieci, osoby niepełnosprawne, nie potrafiące same o siebie zadbać oraz cierpiące na duszności, którym maska uniemożliwiałaby oddychanie, są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Pozostałe, a szczególnie pacjenci z astmą, chorobami płuc (np. POCHP) powinny wyjątkowo chronić drogi oddechowe, gdyż są najbardziej narażone na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem" - wskazuje PPOZ.

- Jeszcze raz podkreślamy: zaświadczenie o astmie nie jest powodem wizyt w placówkach poz - największych skupiskach zarazków! Nikomu takich zaświadczeń wydawać nie będziemy, gdyż jest to niezgodne z zapisami rozporządzenia - informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum