PPOZ apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 18:56

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza. - Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na Covid-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

PPOZ apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza
Bożena Janicka, prezes PPOZ. Fot. PTWP

W informacji przekazanej PAP w poniedziałek (16 listopada) PPOZ apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Wyjaśnia, że mogą to robić osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.

"Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na COVID-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał" - podkreśla prezes PPOZ Bożena Janicka. Tłumaczy, że "osocze może zawierać przeciwciała wspomagające leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia".

"Dawcami osocza mogą być osoby, u których minęło 28 dni od zakończenia występowania objawów, a od zakończenia izolacji - 18 dni (w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy). Wiek dawców zamyka się w granicach od 18. do 65. roku życia" - informuje prezes PPOZ.

Wyjaśnia, że osoby chcące oddać osocze muszą spełniać podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741), natomiast w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Chętni mogą zgłaszać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia daty wizyty". "Nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu" - zwracają uwagę lekarze PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), wcześniej Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie, wchodzi w skład założycielskich związków Federacji Porozumienie Zielonogórskie, jako największy region. Celem PPOZ jest działalność ogólnopolska w celu ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, oraz dążenie do podwyższania standardu świadczenia usług medycznych, jak również ochrona praw i reprezentowanie środowiska lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej(POZ) oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia. Organizacja zrzesza ok. 3 tys. członków. 

Magdalena Gronek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum