PPOZ apeluje do MZ i NFZ o rozmowy ws. szczepień przeciwko COVID-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 14:11

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowało pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie możliwości wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 przez lekarzy POZ.

PPOZ apeluje do MZ i NFZ o rozmowy ws. szczepień przeciwko COVID-19
Na razie trudno ocenić, czy warunki jakie obecnie spełniają placówki POZ dla wykonania szczepień, będą wystarczające Fot. Archiwum

Jak czytamy w piśmie PPOZ, w czwartek (26 listopada) świadczeniodawcy udzielający świadczeń z zakresu POZ otrzymali informację na SZOI o zakładanych wymaganiach lokalowych, sprzętowych i organizacyjnych dot. wykonywanych w przyszłości szczepień przeciwko Covid-19.

Autorzy pisma podkreślają, że z zadowoleniem przyjęli informację, że już kilku producentów ubiega się o zarejestrowanie szczepionki przeciwko Covid-19. Oznacza to, że prawdopodobnie za kilka miesięcy realnym stanie się rozpoczęcie szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Wyjaśniają, że zakładając, iż nie pojawią się nowe, dodatkowe wymagania, świadczeniodawcy POZ będą chcieli przystąpić do szczepień jak tylko szczepionka pojawi się na rynku i zostaną dopracowane szczegółowe zasady. Szczepienia mogą być wykonywane zgodnie z przyjętymi w placówkach POZ harmonogramami szczepień.

Jednak - jak zaznacza PPOZ - na tę chwilę nie jest znana charakterystyka tego produktu leczniczego, dlatego trudno ocenić, czy warunki jakie obecnie spełniają placówki POZ dla wykonania szczepień, będą wystarczające do szczepienia przeciwko Covid-19.

Jak podkreśla prezes PPOZ Bożena Janicka, mając na uwadze nowy produkt i nowe wymogi, temat ten wymaga szczegółowego omówienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum