PONTON z przyjaznym ginekologiem wypłynął

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2009 18:44

2 tys. gabinetów ginekologicznych bierze udział w akcji "Przyjazny gabinet", zainicjowanej przez Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji, Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego oraz Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON.

W Polsce młodzież nie jest odpowiednio informowana o sprawach seksu. Brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach sprawia, ze młodzi ludzie nie mają podstawowej wiedzy na temat dojrzewania, antykoncepcji oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Jednymi z najbardziej niepokojących tego efektów są niechciane ciąże wśród nastolatek oraz zakażenia wirusem HIV wśród młodych ludzi.

W krajach Unii Europejskiej dostęp do edukacji seksualnej jest powszechny - wiedzę przekazują szkoła i różne instytucje. Systemy edukacji w krajach UE są różne, ale w większości z nich wiedza na ten temat przekazywana jest w szkołach od najmłodszych lat. Jeśli ktoś nie zetknął się z edukacją seksualną w szkole, to na pewno zetknął się z nią w instytucjach takich jak: kliniki planowania rodziny, centra młodzieżowe, centra kryzysowe, organizacje zajmujące się profilaktyką HIV/AIDS. Wiedzę na temat życia seksualnego przekazuje w krajach Unii także podstawowa opieka zdrowotna, opieka społeczna oraz organizacje kościelne.

Akcję "Przyjazny gabinet" propaguje w Polsce, m.in. Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON, docierająca z informacją do licealistów i gimanzjalistów, m.in. w szkołach, ogniskach wychowawczych i domach dziecka. Jest to grupa wolontariuszy w wieku do 30 roku życia, odpowiednio przeszkolonych, dla których nie ma tematów tabu.    

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum