POChP: wykonaj bardzo prosty test odczuwania duszności
Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zachęca do wykonania testu duszności (mMRC), który w prosty i szybki sposób sprawdzi, jak bardzo dokucza mam duszność, a jego wynik pomoże zmodyfikować leczenie, aby było jeszcze bardziej skuteczne. Wypełniony test* wystarczy przekazać lekarzowi prowadzącemu.

W Polsce na POChP cierpi ok. 2 miliony osób. Podczas III Polskich Dni Spirometrii organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP we wrześniu br. przebadano 8892 pacjentów, z czego ponad 1612 skierowano do dalszej diagnostyki płuc.
Po zdiagnozowaniu choroby kluczowe jest odpowiednie leczenie i efektywna rehabilitacja. Ewaluację skuteczności przypisanych pacjentowi leków, wdrożonych metod rehabilitacyjnych oraz elementów nowego modelu życia ułatwi lekarzowi wypełniony test mMRC, określający skalę duszności u pacjenta.
Wykonanie testu jest bardzo proste. Wystarczy na formularzu testu zaznaczyć twierdzenie, które w najbliższy prawdy sposób opisuje stopień odczuwania duszności i przekazać wypełniony formularz lekarzowi prowadzącemu.
W ramach obchodów Światowego Dnia POChP (18 listopada), który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Nie jest za późno" Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dostarcza pacjentom w całej Polsce materiały informacyjne o chorobie wraz z gotowym do wypełnienia testem mMRC. Są one dystrybuowane przez pielęgniarki, eksponowane przed gabinetami lekarskimi, jak również proponowane pacjentom przez lekarzy podczas wizyty.
- Duszność to najbardziej uciążliwy aspekt POChP. Test duszności pomaga skutecznie zweryfikować jakość leczenia i rehabilitacji u już zdiagnozowanego pacjenta - informuje dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji.
- Nadal staramy się przekonywać pacjentów do wykonywania spirometrii, ale teraz pragniemy zwrócić się także do tych, którzy z POChP już się zmagają i być może dzięki testowi duszności uda się dobrać "leczenie na miarę" chorego - dodaje.
Co ważne, pacjent nie musi koniecznie przekazywać lekarzowi testu znajdującego się na oficjalnych drukach Federacji. Wystarczy, że na formularzu testu zaznaczy właściwe twierdzenie i przekaże je lekarzowi w formie pisemnej. Taki dokument zostanie dołączony do karty przebiegu choroby i będzie mógł stanowić podstawę do ewentualnej modyfikacji planu leczniczego.
- Każda niezdiagnozowana osoba, która odczuwa duszność powinna trafić do lekarza i poddać się badaniu spirometrycznemu. Na spirometrię powinny się zgłosić osoby, które kaszlą w sposób przewlekły (ponad 8 tygodni), mają duszności przy wysiłku lub w spoczynku, a szczególnie palacze tytoniu po 40. roku życia. W wielu przypadkach nie jest jeszcze za późno, by wydłużyć sobie życie - mówi dr Dąbrowiecki.
* Test duszności (mMRC):
Które z poniższych zdań (okoliczności występowania duszności) najlepiej opisuje, jak się czujesz?
0. Odczuwam duszność tylko podczas intensywnego wysiłku
1. Dostaję zadyszki idąc szybko w terenie płaskim lub podczas wchodzenia na niewielkie wzniesienie
2. Z powodu duszności chodzę wolniej w terenie płaskim niż osoby w moim wieku lub muszę się zatrzymać dla złapania oddechu kiedy idę we własnym tempie w terenie płaskim
3. Zatrzymuję się dla złapania oddechu po przejściu około 100 m lub po kilkuminutowym spacerze w terenie płaskim
4. Odczuwam zbyt dużą duszność, aby opuszczać dom lub jest mi duszno podczas ubierania się lub rozbierania.
Test oparty na skali mMRC.
Więcej informacji na temat III Polskich Dni Spirometrii i Światowego Dnia POChP:
www.astma-alergia-pochp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)