×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

POChP to wciąż tajemniczy skrót dla Polaków

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia25 listopada 2013 11:18

Mniej niż 3 proc. Polaków wie, że skrót POChP oznacza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a ponad połowa nie kojarzy z niczym nawet jej pełnej nazwy - wynika z najnowszego badania wykonanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

POChP to wciąż tajemniczy skrót dla Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tymczasem na to śmiertelne schorzenie cierpi w Polsce co najmniej 2 mln osób, z czego 80 proc. nie jest tego świadomych i nie podejmuje żadnych kroków, by spowolnić jego rozwój.

Aby sprawdzić stan wiedzy Polaków o POChP, uważanej przez Światową Organizację Zdrowia za czwartą przyczynę zgonów na świecie, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc w czerwcu 2013 r. zleciło TNS przeprowadzenie badania wśród 1000 tys. osób palących i niepalących.

Okazało się, że tylko 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wie, co oznacza skrót POChP. - Dokładniejsza analiza ujawniła jednak, że faktycznie prawidłowo potrafiło go rozszyfrować tylko 60 proc. z tej grupy - mówi prof. Paweł Śliwiński wiceprezes PTChP. Dalsze 11 proc. badanych przyznało, że słyszało ten skrót, ale nie wie, co oznacza, natomiast 86 proc. w ogóle nie miało pojęcia, co się za nim kryje.

- Co ważne, również wśród osób palących tylko 3 proc. przyznało, że wie, co oznacza POChP - zaznaczył prof. Śliwiński. Zdaniem ekspertów z PTChP jest to niepokojące, bo w Polsce codziennie pali 9 mln osób, które są potencjalnie zagrożone chorobą.

55 proc. ankietowanych nie kojarzyło z niczym nawet pełnej nazwy choroby, a wśród tych, którzy mieli jakiekolwiek skojarzenia 10 proc. odpowiedziało, że jest to jakaś choroba płuc - być może niewydolność, zaś 5 proc. skojarzyło ją z astmą.

Aż 30 proc. osób biorących udział w badaniu nie wiedziało, jakie objawy towarzyszą POChP – że może to być kaszel, przewlekłe wykrztuszanie plwociny, duszność przy podejmowaniu wysiłku.

Jedna czwarta nie miała pojęcia, jakie mogą być przyczyny schorzenia. Ale pozostali prawidłowo wskazywali czynniki ryzyka, w tym palenie papierosów.

- Niepalenie lub rzucenie palenia jest kluczowe w zapobieganiu tej chorobie lub spowalnianiu jej rozwoju - powiedział prof. Śliwiński.

W naszym kraju najbardziej narażone na POChP są osoby palące przez wiele lat tytoń - aż 80-90 proc. chorych to palacze. Ale do czynników ryzyka schorzenia zalicza się również bierne palenie, wdychanie w pracy szkodliwych gazów i pyłów, oraz narażenie na zanieczyszczenia powietrza (w pracy lub miejscu zamieszkania).

Podstawową rolę w diagnostyce POChP odgrywa badanie spirometryczne, które kosztuje ok. 30 zł. Powinny je wykonywać regularnie osoby po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli palą papierosy lub robiły to w przeszłości.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum