PAP/Rynek Zdrowia | 01-10-2019 12:32

PKN Orlen będzie monitorował stan zdrowia mieszkańców Płocka

PKN Orlen uruchamia dla mieszkańców Płocka (Mazowieckie) i powiatu program monitorowania stanu zdrowia, profilaktyki i leczenia. 5 i 6 października w mieście zorganizowane zostanie Miasteczko Zdrowia z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami medycznymi.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Informując we wtorek (1 października) o Miasteczku Zdrowia, PKN Orlen podkreślił, że działać ono będzie w płockiej hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena. Projekt honorowym patronatem objął minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Zgodnie z zapowiedzią PKN Orlen wdraża program ułatwiający mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie" - podała spółka. Zapowiedziała przy tym, że w sobotę i w niedzielę, 5 i 6 października br., zorganizowane zostanie Miasteczko Zdrowia, czyli szereg bezpłatnych badań medycznych i konsultacji lekarskich.

Na mieszkańców w Orlen Arenie czekać będzie kilkadziesiąt bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych. Można będzie sprawdzić pojemność płuc, znamiona na skórze, zrobić badania EKG lub skonsultować się z fizjoterapeutą. Porad i konsultacji udzielą lekarze i specjaliści.

Wokół Orlen Areny zostanie zorganizowana mobilna strefa zdrowia z dentobusem, cytobusem, mammobusem, krwiobusem i kapsułą badającą zmysły. Można się też będzie skonsultować pod kątem doboru diety czy efektywnego rzucenia palenia.

"To nie pacjent powinien jechać do centralnego ośrodka w Warszawie, ale dobra praktyka diagnostyczna powinna być dostępna w miejscu jego zamieszkania. Inicjatywa, której efektem jest między innymi Miasteczko Zdrowia, ma na celu zapewnienie mieszkańcom Płocka najwyższych standardów opieki medycznej i profilaktyki" - powiedział cytowany w komunikacie spółki minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Dbanie o zdrowie jest obowiązkiem, ale też przywilejem nas wszystkich. Z tego powodu PKN Orlen inicjuje i prowadzi działania mające na celu rzeczywistą ochronę zdrowia poprzez promowanie szeroko rozumianej profilaktyki i dostępu do badań i porad ekspertów. Beneficjentami naszych działań w Płocku są wszyscy mieszkańcy, również pracownicy naszej firmy. Dużą rolę w projekcie odgrywają nasi partnerzy oraz Ministerstwo Zdrowia - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W połowie września PKN Orlen podpisał z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie umowę na realizację programu zdrowotnego dla mieszkańców Płocka i tamtejszego powiatu. Projekt będzie wdrażany przy współpracy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Spółka zapowiedziała wówczas, że na jego realizację przeznaczy 10 mln zł. W sześć lat pieniądze trafią m.in. na monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. Pierwsza transza, 1 mln zł, zostanie wypłacona jeszcze w tym roku.

W podpisaniu umowy PKN Orlen z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Spółka anonsowała wtedy, że w październiku w płockiej Orlen Arenie "po raz kolejny przygotowane zostanie Miasteczko Zdrowia, w którym mieszkańcy Płocka będą mogli przeprowadzić badania i zasięgnąć porad lekarskich". Wspomniała przy tym, że ostatnie takie wydarzenie, zorganizowane w czerwcu, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W dwa dni skorzystało z niej blisko 4 tys. osób.

Według PKN Orlen łącznie od 2016 r. na działania sponsoringowe i społeczne w Płocku koncern przeznaczył ponad 21,5 mln zł.