PBKM o milionowym przeszczepieniu komórek macierzystych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2013 16:07

Polski Bank Komórek Macierzystych poinformował o ważnym wydarzeniu w światowej transplantologii - milionowym przeszczepieniu komórek macierzystych. Są one wykorzystywane w leczeniu ponad 70 schorzeń, w tym onkologicznych i hematologicznych.

PBKM o milionowym przeszczepieniu komórek macierzystych

- Milion transplantacji to wynik, który może zaskoczyć wielu, ponieważ przez ostatnią dekadę transplantacje krwiotwórczych komórek macierzystych były postrzegane jako rzadko przeprowadzane operacje - mówi Dietger Niederwieser, prezes WBMT (międzynarodowa organizacja naukowa Worldwide Network for Blood and Marrow Transplantation, jej misją jest m.in. promowanie terapii komórkami macierzystymi).

WBMT podała, że milionowe przeszczepienie komórek macierzystych miało miejsce pod koniec 2012 r. Informację tę uzyskano na podstawie światowych rejestrów otrzymanych od współpracujących z WBMT organizacji międzynarodowych, które zajmują się transplantacjami komórek macierzystych.

Przy okazji przypomniano, że pierwsza transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych została przeprowadzona w 1957 r. przez dr E. Donnalla Thomasa, który w 1990 r. otrzymał nagrodę Nobla za wykorzystanie tej pionierskiej terapii w leczeniu białaczki i innych zagrażających życiu chorób.

W 1973 r.  w Nowym Yorku miało miejsce pierwsze udane przeszczepienie komórek pobranych od niespokrewnionego dawcy. Natomiast w roku 1988 we Francji prof. E. Gluckman razem z prof. Hal E. Broxmeyerem przeprowadzili pierwszą skuteczną transplantację komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Terapia komórkami macierzystymi to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów medycyny, nie tylko transplantacyjnej, ale również regeneracyjnej. Dlatego we wrześniu 2012 r. Parlament Europejski uznał konieczność tworzenia przez wszystkie państwa członkowskie publicznych, jak i rodzinnych banków krwi pępowinowej. Liczba przeszczepień, a co się z tym wiąże - szans na uratowanie życia wielu pacjentów, zależy właśnie od liczby zdeponowanych porcji krwi pępowinowej.

- Do tej pory na świecie wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Natomiast w USA od kilku lat liczba takich zabiegów jest większa niż przeszczepień komórek ze szpiku. W Polsce przeprowadzono kilkadziesiąt transplantacji, w tym ponad 20 u dzieci - mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. - Do 9 z nich użyto krwi zdeponowanej w Polskim Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z banków publicznych z zagranicy - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum