PAH: blisko połowa Somalijczyków ma ograniczony dostęp do wody

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 08:14

W Somalii 45 proc. mieszkańców ma ograniczony dostęp do wody pitnej, a 4,4 mln mieszkańców tego kraju nie ma możliwości korzystania z sanitariatów - informuje Polska Akcja Humanitarna i apeluje o wsparcie działania PAH w Somalii. W czwartek (22 marca) obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

PAH: blisko połowa Somalijczyków ma ograniczony dostęp do czystej wody. Fot. DFID/Flickr (CC BY 2.0)

Według szacunków ONZ, ponad 10 proc. ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, 2,3 mld osób zaś nie ma możliwości korzystania z toalety. Sytuacja wpływa niemal na każdy aspekt ich życia - uniemożliwia produkcję żywności, zachowanie zdrowia, możliwość rozwoju.

W Afryce kobiety i dzieci pokonują dziennie średnio po 6 km, by dotrzeć do najbliższego źródła wody. Wielogodzinne marsze uniemożliwiają im podejmowanie nauki czy pracy. Bez przyniesionej wody ich rodziny nie mogłyby jednak gotować ani zadbać o higienę.

Brak czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych prowadzi do wielu groźnych chorób, każdego roku z ich powodu umiera około 1,5 mln ludzi.

W związku ze Światowym Dniem Wody PAH rozpoczyna internetową akcję #Dajznakwodny, która ma uświadomić problem z dostępem do czystej wody oraz wesprzeć działania PAH w Somalii.

- Chcemy wykorzystać potencjał wiralowy mediów społecznościowych, aby dotrzeć z problemem dostępu do czystej wody i godnych warunków higienicznych do jak największej liczby Polaków. Posłuży temu aplikacja Facebooka, która umożliwia nałożenie na zdjęcia profilowe znaku wodnego zasłaniającego zdjęcie. Brak dostępu do zdjęcia to tylko symbol, ale mamy nadzieję, że będzie wymownym znakiem poparcia dla naszej akcji - podkreślił Jakub Belina-Brzozowski z PAH.

Aplikacja dostępna jest na profilu Polskiej Akcji Humanitarnej na Facebooku oraz na profilu współorganizatora akcji agencji 4Frame.

Dodatkowo można wesprzeć finansowo działania PAH w Somalii, przekazując datek za pośrednictwem Facebooka, online na stronie www.pah.org.pl/wplac lub dokonując przelewu tradycyjnego na konto PAH nr 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Daj Znak Wodny". Można też dołączyć do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierać PAH comiesięczną darowizną.

Polska Akcja Humanitarna działa w Somalii od 2011 r., skupia się przede wszystkim na zapewnieniu mieszkańcom dostępu do bezpiecznej wody i warunków sanitarnych. W ciągu ostatnich siedmiu lat PAH dotarła z pomocą do 500 tys. mieszkańców Somalii. W tym czasie wybudowała i wyremontowała niemal 80 studni i kiosków wodnych oraz ponad 500 latryn i sanitariatów.

Krzysztof Markowski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum