Ozimek: refluks żołądkowy wyleczą laparoskopowo

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2010 11:52

Od marca w szpitalu św. Rocha w Ozimku, jako pierwszym na Opolszczyźnie, leczony będzie refluks żołądkowy metodą laparoskopową.

Techniki endoskopowe pozwalają na wykonywanie dokładnej diagnostyki i operacji małoinwazyjnych.

Do refluksu dochodzi, gdy nie pracuje należycie znajdujący się na łączeniu przełyku z przeponą żołądka fałd mięśniowy, który zamyka lub otwiera wpust do żołądka.

– Jeśli ów "zawór" ma jakiś feler, silnie drażniąca substancja wraca do przełyku, który wyścielony jest delikatną błoną śluzową. Na skutek ustawicznych podrażnień ulega ona degradacji, w rezultacie pojawia się tam stan przednowotworowy, a w konsekwencji nowotwór. Poza tym częstymi konsekwencjami są nawracające infekcje dróg oddechowych, czego na ogół lekarze laryngolodzy nie kojarzą z refluksem – tłumaczy obrazowo na Lamach Gazety Wyborczej Józef Tomasz Juros, dyrektor generalny grupy Euromedicare, do której należy szpital św. Rocha w Ozimku.

Na razie zabiegi laparoskopowego leczenia refluksu wykonywane są tam sporadycznie, niestety odpłatnie – w ramach komercyjnej działalności. Za operację trzeba zapłacić 6 - 8 tysięcy zł. Jest jednak spora szansa, że od marca będą wykonywane bezpłatnie.

– Spotkaliśmy się niedawno z szefostwem opolskiego NFZ, proponując laparoskowe leczenie refluksu w ramach kontraktu. Uzgodnililiśmy, że na razie będziemy robić zabiegi w ramach części naszego kontraktu. Obiecano nam też dodatkowe pieniądze, co ma o tyle sens, że nasi pacjenci wyjeżdżali poza granice województwa, by leczyć refluks, a nasz oddział NFZ i tak musiał za to płacić, i to więcej niż płaciłby tu, na miejscu – mówi Józef Juros.

Jak podaje GW, można już zapisywać się w Ozimku na laparoskopowe leczenie refluksu; bezpłatne zabiegi ruszą prawdopodobnie 1 marca. Szpital jest w stanie przeprowadzić ich nawet kilkadziesiąt w ciągu miesiąca.

Więcej na: www.opole.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum