Ozdrowieńcy szukają pomocy w poradniach pocovidowych

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2021 08:20

Ozdrowieńcy, którzy zmagają się z pogorszeniem stanu zdrowia mogą też skorzystać z poradni pocovidowych, jakie otwierają się w całym kraju. W Śląskim takie poradnie działają m.in. w Zawierciu i Czeladzi.

Ozdrowieńcy szukają pomocy w poradniach pocovidowych
Pacjenci, którzy zgłaszają się do poradni pocoidowych najczęściej skarżą się na mgłę covidową, ogólne osłabienie i nietolerancję wysiłku, duszność powysiłkową. Fot. Shutterstock

Poradnia pocovidowa w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu od lutego 9 przez miesiąc przyjęła ok. 90 pacjentów.

- Zdecydowana większość, ponad 90 proc. to pacjenci, których stan nie wymagał hospitalizacji z powodu COVID-19, natomiast po przebyciu zakażenia nadal borykają się z problemami zdrowotnymi. Wiele z tych osób to stosunkowo młodzi ludzie w wieku 40-50 lat - podaje Rynkowi Zdrowia Agata Kalafarska-Winkler, specjalista ds. współpracy z otoczeniem i zarządzania informacją dot. COVID-19 ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

 Jak podaje pacjenci, którzy zgłaszają się do poradni najczęściej skarżą się na mgłę covidową, ogólne osłabienie i nietolerancję wysiłku, duszność powysiłkową, zaburzenia rytmu serca, utrzymujące się zaburzenia powonienia i bezsenność.

- Poradnia pocovidowa Szpitala Powiatowego w Zawierciu działa w ramach poradni neurologicznej i obejmuje holistyczną opieką pacjentów we wszystkich aspektach możliwych powikłań po chorobie ze szczególnym uwzględnieniem dolegliwości neurologicznych - wyjaśnia Agata Kalafarska-Winkler.

Podaje, że pacjent, który trafia do poradni  przechodzi pełną diagnostykę: m.in.  echo serca, tomografię komputerową klatki piersiowej, panel badań laboratoryjnych, a w przypadku pacjentów z powikłaniami neurologicznymi także rezonans magnetyczny głowy, EEG oraz badanie przewodnictwa nerwowego pozwalające na ocenę funkcji nerwów obwodowych i dodatkowo mięśni (EMG). Na podstawie uzyskanych wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu lekarz decyduje o dalszym postępowaniu.

Specjaliści identyfikują kilkadziesiąt objawów po zakażeniu koronawirusem. 

- Dotyczą różnych sfer - od zaburzeń ze strony układu oddechowego i krążenia czy narządu ruchu po objawy neurologiczne i psychologiczno-psychiatryczne. Występują zarówno u pacjentów, którzy przeszli ciężko Covid-19 i byli hospitalizowani na oddziale intensywnej terapii, jak i u osób, które przeszły tę chorobę skąpoobjawowo. Możemy mówić o naprawdę rozległym problemie - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Szczegielniak.

Czytaj też: Prof. Szczegielniak o pacjentach po Covid-19: rehabilitacja ozdrowieńców to wyzwanie

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum