Ozdrowieńcy ponownie zakażają się koronawirusem. "Nie powinni uważać się za odpornych"

Autor: polskatimes.pl/ Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 12:16

Osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, mogą ponownie zakazić się koronawirusem. Najczęściej do zakażenia dochodzi po 3-4 miesiącach od uzyskania negatywnego wyniku testu.

Ozdrowieńcy ponownie zakażają się koronawirusem. "Nie powinni uważać się za odpornych"
Przypadki reinfekcji SARS-CoV-2 odnotowuje się w różnych krajach świata Fot. Shutterstock

Do takich przypadków dochodzi coraz częściej i - jak się okazuje -  wywołują je nie tylko nowe warianty wirusa, ale także te same jego wersje.

Powtórne zachorowanie na Covid-19 może nie być łagodniejsze niż pierwsza infekcja, choć często tak jest. Problem w tym, że może nie zostać rozpoznane,  dlatego, jak podkreślają eksperci, ozdrowieńcy nie powinni uważać się za odpornych, stosować do zaleceń sanitarnych, a w razie wystąpienia objawów infekcji oddechowej nie wykluczać Covid-19.

Przypadki reinfekcji SARS-CoV-2 odnotowuje się w różnych krajach świata, w tym również w Polsce. W badaniu obejmującym ponad 20 tysięcy pracowników medycznych w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że ze wszystkich 6,6 tys. ozdrowieńców z Covid-19 tylko 44 osoby zachorowały po raz drugi - to mniej niż 1 proc.

Wykazano też, że osoby z przebytą infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 były o 83 proc. mniej narażone na powtórne zakażenie w ciągu kolejnych 5 miesięcy niż ci, którzy wcześniej nie chorowali na COVID-19. Choć badanie to czeka jeszcze na recenzję naukową, pokazuje trend, który jest zgodny z innymi nowymi okryciami naukowców.

Więcej: polskatimes.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze