IB, WOK, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia | 19-03-2021 10:12

Ozdrowieńcy nie są zdrowi. Lista problemów po Covid-19 może być bardzo długa

Wielu ozdrowieńców, którym udało się pokonać Covid-19, nie ukrywa, że choć minęło już sporo czasu, czują się teraz gorzej, niż po wyjściu ze szpitala.

Wiele osób, które przechorowały Covid-19, nadal ma poważne problemy zdrowotne Fot. Shutterstock

  • Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na dolegliwości neurologiczne, w tym problemy z koncentracją, pamięcią, węchem i smakiem. Może dojść także do udaru mózgu - w trakcie lub po przebytym zakażeniu
  • Najczęściej powtarzające się u ozdrowieńców dolegliwości kardiologiczne to zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia, choć skutkiem Covid-19 może być także zawał serca
  • Wiele poważnych problemów zdrowotnych występuje u osób, które COVD-19 przechodziły skąpo objawowo

Jak mówi Kurierowi Lubelskiemu jeden z nich, przy każdym głębszym oddechu odczuwa ból w klatce piersiowej. Towarzyszy mu ogólne zmęczenie i apatia. Jego organizm działa jak barometr.

O swoich problemach po przechorowaniu Covid-19 opowiada także jedna z pielęgniarek. Po 30-40-metrowym spacerze pod domem wracała zmęczona. Obiad gotowała "na raty", zaczęły jej wypadać włosy. Do pracy jeszcze nie wróciła, bo pojawiły się dolegliwości kardiologiczne.

Z kolei lekarka z Lubelskiego przeszła zakażenie koronawirusem dwa razy. Za pierwszym razem było zmęczenie, ból głowy, senność, bóle kostne. Za drugim - było gorzej. Do dzisiaj odczuwa, po kilku miesiącach, nasilenie problemów jelitowych oraz zaostrzenie alergii skórnej.

Udar mózgu i zawał serca

Jak mówi Kurierowi Lubelskiemu prof. Konrad Rejdak, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii, coraz więcej ozdrowieńców skarży się na dolegliwości neurologiczne. Zdarza się, że ludzie bardzo długo nie odzyskują węchu i smaku. Rozwijają się również u nich również problemy z pamięcią, z koncentracją, powszechne jest zmęczenie i dolegliwości bólowe.

Wśród rzadszych objawów znajdują się udary mózgu w trakcie jak i po przebytym zakażeniu. Zdarzają się też dodatkowo zespoły autoimmunologiczne z porażeniem nerwów obwodowych jak ostra polineuropatia zapalna.

Prof. Andrzej Wysokiński, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii dodaje, że jeśli chodzi o skutki kardiologiczne po przebyciu Covid, może dojść nawet do zawału. Najczęściej powtarzają się zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia. Zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia przez wirus komórek mięśniowych i włóknienia mięśnia serca. Zmniejsza się wtedy kurczliwość, a powiększa serce i pojawiają się objawy niewydolności serca związane najczęściej z kardiomiopatią rozstrzeniową.

Długi covid

Prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii wskazuje, że COVD-19 może przebiegać u poszczególnych pacjentów w bardzo różny sposób. Dotyczy to również objawów mogących się utrzymywać przez dłuższy czas u ozdrowieńców. - Jest już kilka podziałów dotyczących przebiegu tej choroby. Między innymi przyjmuje się, że jeśli objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, możemy ten stan nazywać tzw. długim covidem - tłumaczy.

Przyznaje, że na początku pandemii specjaliści spodziewali się, że rehabilitacji wymagać będą przede wszystkim osoby, które najciężej przechodziły skutki infekcji SARS-CoV-2, były hospitalizowane, także na oddziałach intensywnej terapii.

- Tymczasem okazało się, że wiele wymienionych wcześniej poważnych problemów zdrowotnych występuje wśród osób, które COVD-19 przechodziły skąpo objawowo. Po drugie, tych wszystkich komplikacji spodziewaliśmy się przede wszystkim u osób w starszym wieku. Jednak sporo ciężkich i długo utrzymujących się objawów widzimy wśród ludzi młodych, nawet 20-, 30-letnich - podkreśla prof. Szczegielniak.