Otyli bardziej narażeni na powikłania nowej grypy?

Autor: Onet.pl, CNN/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 13:30

Naukowcy stwierdzili, że w przypadkach, kiedy wirus A/H1N1 powoduje śmierć, dochodzi do głębokiego uszkodzenia płuc.

Otyli bardziej narażeni na powikłania nowej grypy?

Nowojorskie biuro Głównego Lekarza Sądowego przebadało historie chorób, raporty z autopsji oraz preparaty mikroskopowe 34 osób, zarażonych wirusem A/H1N1, które zmarły pomiędzy 15 maja a 9 lipca tego roku, na samym początku pandemii. W raporcie tym stwierdzono, że zapalenie i uszkodzenia płuc sięgały aż do samych pęcherzyków płucnych – podaje Onet.pl.

– Zazwyczaj rozwój grypy zatrzymuje się na górnych drogach oddechowych – powiedział doktor Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases). – To, co widzimy wyraźnie potwierdza, że wirus ma zdolność infekowania, powodowania zapalenia i niszczenia komórek od tchawicy, aż po mniejsze komórki płuc.

Podobnie jak poprzednie raporty, także i ten, opublikowany na stronie internetowej pisma Archives of Pathology and Laboratory Medicine, stwierdza, że 91 procent śmiertelnych przypadków dotyczyło osób skarżących się na inne problemy ze zdrowiem, a większość zmarłych była w wieku między 25. a 49. rokiem życia.

Ponad połowa zgonów była wywołana bakteryjnym zapaleniem płuc.

– Wtórna infekcja bakteryjna wywołuje zapalenie – wyjaśnia doktor William Schaffner, profesor w Katedrze Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Uniwersytetu Vanderbilt. – Uderza w płuca i nagle, jako organ nie mogą one wykonywać swojej zasadniczej pracy.

Otyłość była istotnym czynnikiem w 72 procentach zgonów wywołanych wirusem A/H1N1.

– To szokujące odkrycie – powiedział Schaffner. – W poważny sposób przyczynia się ono do poszerzenia naszej wiedzy na temat ryzyka powikłań po zakażeniu wirusem A/H1N1. Zwracamy baczną uwagę na otyłość jako czynnik zwiększający ryzyko zgonu w wyniku zarażenia wirusem A/H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum