Otwarto Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2009 18:13

W II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ otwarto Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego, które są pierwszą przyczyną zachorowań w każdej populacji europejskiej, a w naszym klimacie szczególnie. Rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn - powiedział kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ prof. Andrzej Szczeklik.

Dzięki finansowemu wsparciu z funduszy UE kupione zostały: 64-rzędowy tomograf komputerowy, ultrasonograf, videobronchofiberoskop, aparat do diagnostyki bezdechu sennego i respiratory. Sprzęt kosztował ponad 5 mln zł, z czego ok. 80 proc. stanowiło unijne wsparcie.

Lekarzom, dzięki takiemu wyposażeniu sprzętowemu łatwiej będzie o dokładną diagnozę m.in. raka płuca, ostrej niewydolności oddechowej i lepsze leczenie astmy czy nowotworów.

- Tomograf, który kupiliśmy, ma bardzo wysoką rozdzielczość, co pozwala na uzyskanie w bardzo krótkim czasie obrazów z dokładnością nawet poniżej milimetra. Urządzenie samo dobiera nasilenie promieniowania, by było ono jak najmniejsze, potrafi też rozpoznać u pacjenta np. arytmię i skorygować obraz tak, by nie był on zaburzony - powiedział prof. Szczeklik.

W Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego - po skierowaniu od lekarza - przyjmowani będą pacjenci z Małopolski. Dyrekcja katedry ma nadzieję, że uda się zawrzeć kontrakt z NFZ, dzięki któremu sprzęt będzie wykorzystywany co najmniej 10-12 godzin na dobę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum