Otwarta droga do szybkiej diagnostyki zakażeń szpitalnych

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 12:53

Grupa Scope Fluidics z sukcesem zakończyła testy systemu PCR/ONE  w laboratoriach firmy ALAB, które umożliwią skuteczną walkę z zakażeniami szpitalnymi.

Otwarta droga do szybkiej diagnostyki zakażeń szpitalnych
Fot. archiwum

Testy potwierdziły, że system PCR | ONE może stać się najszybszym na świecie analizatorem oferującym automatyczną i kompleksową diagnostykę zakażeń szpitalnych. System uzyskał wysokie wartości najistotniejszych klinicznie parametrów - czułości i specyficzności. Już w pierwszym badaniu na próbkach klinicznych wartości te okazały się być zbliżone do uzyskanych przez najważniejszy system konkurencyjny, przy jednocześnie istotnie skróconym czasie badania, informuje portal money.pl.

Testy systemu PCR|ONE zostały wykonane przez niezależną od spółki, certyfikowaną pracownię mikrobiologiczną, należącą do ALAB Laboratoria - jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych. 

Zakończenie prac nad projektem i jego sprzedaż globalnemu partnerowi zaplanowane jest na drugi kwartał 2020 r. Sam proces optymalizacji systemu ma zakończyć się w połowie 2019 r.

System PCR|ONE umożliwia obsługę jednorazowych paneli wykrywających nawet 20 różnych genów w jednym badaniu. W pierwszej kolejności spółka zaoferuje dwa panele ukierunkowane na najpoważniejsze zakażenia szpitalne. Pierwszy z nich to panel wykrywający oporne na pierwszorzutowe antybiotyki szczepy gronkowca złocistego (MRSA), będące częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Drugi panel będzie wykrywał Clostridium difficile, beztlenową bakterię, która wywołuje bardzo groźne zapalenie jelita grubego.

Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia.

Więcej: money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum