Oświadczenia woli ratują życie...

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 15:05

Dobiega końca ogólnopolska kampania informacyjna, promująca w szkołach oświadczenia woli i wiedzę o transplantacji.

Kampania, nosząca nazwę „Drugie życie”, to akcja, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom.\

Uczestniczy w niej młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Ona to, przy wsparciu organizatorów, przeprowadza własne działania promocyjne – szkolne kampanie, które sprawiają, że ich rówieśnicy wiedzą czym jest oświadczenie woli.

„Drugim życiem” szybko zainteresowano się jednak w innych miastach kraju. We wrześniu 2009 roku akcja wystartowała w Małopolsce, gdzie jej głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, wspierane dodatkowo przez Urząd Miasta Kraków oraz Jerzego Millera – wojewodę małopolskiego.

Jesienią kampania pod hasłem „Oświadczenia woli dają szansę, transplantacje ratują życie...” ruszyła również w województwie warmińsko–mazurskim.

Kampania w każdej szkole kończy się przesłaniem do koordynatorów relacji z prowadzonych działań. Na ich podstawie organizatorzy wyróżniają placówkę, której kampania charakteryzowała się najwyższym poziomem i skutecznością.

Podsumowanie kampanii, wspieranej przez Polską Unie Medycyny Transplantacyjnej i Polską Federacje Pacjentów Dialtransplant, odbędzie się podczas spotkań z młodzieżą jeszcze w czerwcu, przed zakończeniem roku szkolnego.

Jak potrzebne są takie akcje, dowodzą statystyki: 1106 narządów przeszczepionych od osób zmarłych w 2008 roku i 1077 do końca grudnia 2009. Na Krajowej Liście Osób Oczekujących na Przeszczepienie, prowadzonej przez Poltransplant 30 stycznia 2010r. na przeszczep narządu czekało 1656 chorych.

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum