Ostrowiec Św.: zamknięte dwa oddziały, 20 lekarzy i 50 pielęgniarek na kwarantannie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 16:19

Oddziały wewnętrzny i chirurgii szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały zamknięte. W ostatnich dniach w placówce potwierdzono kilkanaście przypadków zakażenie koronawirusem. Około 10 proc. personelu przebywa na kwarantannie.

Fot. Shutterstock

Dyrektor ds. medycznych szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim Adam Karolik poinformował podczas konferencji prasowej, że pacjenci z pozytywnym wynikiem testu trafiają do szpitala w Starachowicach. 9 z nich przetransportowano w nocy z poniedziałku na wtorek, kolejnych 5 zostanie przewiezionych we wtorek.

Zakażenie potwierdzono u personelu i pacjentów oddziału wewnętrznego i chirurgii. Oba zostały zamknięte. Chorzy z COVID-19 byli także hospitalizowani w stacji dializ.

- Stacja dializ będzie pracowała nadal. Zamknięcie jej nie jest możliwe. Podobnie jak nie jest możliwe przekierowanie 70 pacjentów dializowanych w naszym szpitalu do innych placówek. Oddział będzie pracować w szczególnych warunkach sanitarnych, ze szczególnym reżimem - powiedział dyrektor.

Nie jest pewne, kiedy oddziały wznowią działalność. Dyrektor zaznaczył, że największą przeszkodą, aby to się stało, jest brak personelu. - Około 20 lekarzy oraz 50 pielęgniarek jest poddanych kwarantannie. To 10 procent personelu szpitalnego - przekazał dyrektor.

- Brak personelu to obecnie dla nas największym problem. Każdy przypadek koronawirusa wyłącza kilkadziesiąt osób z personelu. W tej chwili mamy makabryczny brak lekarzy internistów, anestezjologów, neurologów, chirurgów. W tej sprawie wystosowaliśmy pismo do wojewody świętokrzyskiego, informujące o naszej sytuacji kadrowej, z prośbą o wsparcie na zasadzie skierowania lekarzy z innych jednostek - dodał.

W ostatnich dni zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 18 osób ze szpitala w Ostrowcu. Tylko jedna miała objawy choroby.

Wiktor Dziarmaga (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum