Ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci nie będzie udzielał świadczeń "na fundusz"

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia13 maja 2021 21:00

Kielecki ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci nie przedłuży umowy z NFZ. Decyzja była podjęta "z bólem serca".

Ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci nie będzie udzielał świadczeń "na fundusz"
Brak umowy z NFZ odbije się na dostępności do świadczeń. Fot. Shutterstock
  • Od lipca kielecki ośrodek mieszczący się na osiedlu Ślichowice nie będzie kontynuował umowy z NFZ
  • NFZ chciał aneksować umowę na dotychczasowych zasadach, jednak ośrodek nie wyraził zgody
  • Decyzja podyktowana jest wzrostem kosztów

Jak poinformowała na łamach Gazety Wyborczej Monika Mazurczak, kierownik placówki, decyzję o nieprzedłużaniu umowy z NFZ ośrodek podjął "z bólem serca".

- Niestety, odbije się to na dostępności do tego typu świadczeń. Wiem, że podobne decyzje podejmować będą placówki z całej Polski - przyznała.

Umowy z NFZ nie zostały jeszcze przedłużone także w innych ośrodkach

Jak podaje Wyborcza, powołując się na przykład sześcioletniego dziecka z porażeniem mózgowym, jedna wizyta rehabilitacyjna obejmuje zajęcia z fizjoterapeutą, logopedą oraz pedagogiem. Są to trzy osobne jednostki zajęciowe, z których każda trwa 40 minut. Koszt, jaki ponosi NFZ, to wówczas ok. 73 zł, podczas gdy w kieleckich ośrodkach prywatnych koszt ponoszony przez rodziców waha się od 100 do 150 zł.

Ośrodek kierowany przez Mazurczak podpisał w 2018 r. umowę z NFZ. Dokument traci ważność z końcem czerwca br. - mimo propozycji NFZ umowa nie zostanie przedłużona, ponieważ przedłużenie miałoby nastąpić na starych zasadach mimo wzrostu kosztów. Rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek poinformowała Wyborczą, że umowy na drugą połowę roku nie były jeszcze aneksowane "ani z tą, ani z żadną inną placówką".

Nieoczekiwany kierunek rehabilitacji dzieci

Prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii i kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach, w którym realizowany jest pilotażowy program rehabilitacji osób po COVID-19 wskazał, że dzieci być może wkrótce będą potrzebowały rehabilitacji pocovidowej:

- Trzeba również brać pod uwagę ewentualne potrzeby związane z rehabilitacją pediatryczną. Na Covid-19 zaczynają bowiem chorować także dzieci i może się okazać, że i one będą potrzebowały wsparcia z zakresu rehabilitacji. Problem jest zatem skomplikowany, ale z całą pewnością istnieje pilna potrzeba rehabilitacji przeznaczonej dla osób po zakażeniu koronawirusem - podkreślił konsultant.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum