Osoby z HIV mogą być fit

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2015 14:31

Osoby żyjące z HIV mogą, a nawet powinny uprawiać sport. Zakażenie nie jest przeszkodą w dbaniu o siebie, dietę i ogólną sprawność fizyczną - zapewniają specjaliści.

Osoby z HIV mogą być fit

Z myślą o osobach żyjących z HIV powstały specjalne zestawy ćwiczeń, w tym trening ogólnorozwojowy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia i poprawiające postawę, trening angażujący jednocześnie maksymalną liczbę mięśni oraz zestaw wzmacniający mięśnie głębokie odpowiedzialne za koordynację i równowagę.

Specjaliści zapewniają, że z HIV można normalnie funkcjonować. Dotyczy to zarówno uprawiania sportu, jak  i doboru odpowiedniej diety. Wśród osób żyjących z wirusem są tacy, którzy biegają  w maratonach. 

- Osoby żyjące z wirusem powinny, jak wszyscy ludzie, prowadzić zdrowy tryb życia: jeść regularnie, uprawiać aktywność fizyczną, zminimalizować,  a najlepiej odstawić używki, jak papierosy, czy środki zmieniające świadomość, które znacząco wpływają na stan zdrowia. Pamiętając, że HIV to choroba przewlekła, ale ciągle nieuleczalna, trzeba dbać o siebie, by organizm miał siłę  z nią walczyć - mówi  dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.  

Dodaje: Osoby żyjące z HIV w Polsce mają dziś, dostęp do najnowocześniejszych leków. Z wirusem można żyć długie lata. Ale długość życia to nie wszystko. Ważna jest też jego jakość, a w dążeniu do niej oprócz dobrego leczenia bardzo pomaga ogólna sprawność fizyczna.

Zestawy ćwiczeń przygotowane z myślą o osobach seropozytywnych dostępny jest na stronie leczhiv.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum