×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Oskalpowana dziewczyna ma szansę na nową skórę głowy z włosami

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia11 lipca 2016 21:50

17-letnia Patrycja, która została oskalpowana podczas jazdy gokartem, ma szansę na przeszczep skóry głowy z włosami. Chce tego dokonać zespół profesora Maciejewskiego. Jeśli się to uda, będzie to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Oskalpowana dziewczyna ma szansę na nową skórę głowy z włosami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nastolatka została oskalpowana podczas jazdy na torze kartingowym. Jej długie włosy wkręciły się w silnik gokarta. Dziewczyna ma zdartą skórę z całej głowy.

Jak podaje TVN24, aż 16 godzin zajęło lekarzom oczyszczenie i opatrzenie oskalpowanej czaszki. Okazało się, że nie ma żadnej szansy, by obyło się bez przeszczepów.

Specjaliści rozważają dwie możliwości. Pierwsza to załatanie ubytków płatami skóry pozyskanymi z ud lub pośladków poszkodowanej. Jednak wówczas głowa pozostanie bez włosów.

Ale jest też drugie rozwiązanie drugie. Może się go podjąć zespół profesora Adama Maciejewskiego z Gliwic, który dokonał, jako pierwszy w Polsce, udanego przeszczepu twarzy. Lekarz poruszony losem Patrycji, gotów jest przeprowadzić również pierwszy przeszczep całej owłosionej części skóry głowy.

Jak wyjaśnia Maciej Grajek z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach, przeszczepu skalpu w Polsce jeszcze nie było. Jeden był ostatnio przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych i zakończył się powodzeniem. Efekt, który uzyskano, był po prostu rewelacyjny i jest o co walczyć - twierdzi Grajek.

Więcej: fakty.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum