Ortoreksja, czyli czym grozi nałóg zdrowego odżywiania

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2010 16:15

Psychologowie ostrzegają, że od stosowania diet i przesadnej pogoni za zdrowym odżywianiem można się uzależnić - informuje Rzeczpospolita.

Obsesyjne dbanie o zdrowie i dobór spożywanych produktów, jest również zaliczane do zaburzeń odżywiania, podobnie jak anoreksja i bulimia. Do gabinetów psychoterapeutów trafia coraz więcej osób, dla których unikanie soli, cukru lub glutaminianu sodu jest codzienną obsesją.

Jeśli większość dnia mija na liczeniu kalorii, planowaniu zakupów i posiłków, studiowaniu tabel z wartościami odżywczymi i indeksami glikemicznymi,  smak potraw przestaje się liczyć, a jedzenie nie sprawia przyjemności.

Zbytnie skoncentrowanie na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie, paradoksalnie może nam zaszkodzić. Organizm pozbawiony wielu witamin i mikroelementów zaczyna szwankować. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności i osłabienie. Pojawiają się także kłopoty z pamięcią i koncentracją, spadek odporności, anemia lub nawet anoreksja. Mogą pojawić się takie dolegliwości, jak zaburzenie pracy jelit, nadciśnienie, osteoporoza czy niedokrwistość. Jedzenie w samotności i unikanie towarzystwa może także prowadzić do izolacji i osamotnienia, a w konsekwencji, nawet do depresji.

Więcej: www.rp.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum