Ortopedzi ze szpitala w Hrubieszowie wszczepili pacjentce nowoczesną endoprotezę stawu ramiennego

Autor: IBX/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2021 12:53

Szpital Powiatowy w Hrubieszowie informuje, że jako pierwsza placówka w Polsce, zrealizował specjalistyczną operację wszczepienia nowoczesnej endoprotezy stawu ramiennego ProSpon-Sosna III.

Ortopedzi ze szpitala w Hrubieszowie wszczepili pacjentce nowoczesną endoprotezę stawu ramiennego
Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego ma na celu przede wszystkim usunięcie bólu Fot. Szpital Powiatowy w Hrubieszowie

Zabieg przeprowadzony został przez zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej pod kierunkiem ordynatora oddziału lek. Bernarda Żaroffe oraz cenionego specjalisty w zakresie ortopedii z Czech dr Miroslava Videckyego.

Specjalistyczna operacja endoprotezoplastyki barku jest często jedyną skuteczną metodą leczenia dla osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu ramiennego. Pacjenci, cierpiąc z bólu, mają ogromne problemy z jedzeniem, ubraniem czy uczesaniem się, ponieważ nie są w stanie samodzielnie unieść rąk ponad swoją głowę.

Dawniej choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego dotykała głównie ludzi starszych lub po urazach, jednak obecnie coraz częściej cierpią na nią także ludzie młodzi, którzy nadwyrężają stawy podczas aktywności fizycznej. Z myślą o pacjentach Szpital Powiatowy w Hrubieszowie sprowadził do Polski z Czech nowoczesną endoprotezę barku ProSpon-Sosna III.

- Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego ma na celu przede wszystkim usunięcie bólu, a także podwyższenie ruchomości stawu i jakości codziennego życia. Ból po operacji znika już po 3 miesiącach, a w ciągu 3-6 miesięcy wraca już pełna mobilność stawu. Nasza pionierska operacja przebiegła bez zakłóceń, a pacjentka czuje się dobrze i opuściła już placówkę. W celu zmaksymalizowania efektów alloplastyki będzie nadal leczona i rehabilitowana w warunkach ambulatoryjnych - mówi lek. Bernard Żaroffe, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej.

W Polsce operacje wszczepienia stawu ramiennego są wykonywane bardzo sporadycznie, choć przywracają pacjentom sprawność ruchową. Oznacza to, że pacjenci muszą żyć w bólu i pogodzić się z niepełnosprawnością. Zabiegi te stanowią zaledwie 1% wszystkich operacji w zakresie wszczepienia stawów. Korzysta z nich ok. 600-700 pacjentów rocznie, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, dla porównania, liczba osób, którym wszczepia się protezę stawu ramiennego, jest ponad 10-krotnie większa.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum