Ordo Iuris chce psychiatrycznego leczenia za planowanie aborcji

Autor: Kobiety.pl/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 10:54

Kobiety, które planują aborcję, powinny być kierowane do szpitala psychiatrycznego - uważają przedstawiciele Ordo Iuris. Byś może taki zapis pojawi się nowym projekcie tej organizacji mającym chronić rodzinę i życie poczęte.

Ordo Iuris chce psychiatrycznego leczenia za planowanie aborcji. Fot. Archiwum

O takim rozwiązaniu mówił podczas konferencji w Sejmie "Życie ze skutkami aborcji: stan obecny i perspektywy" dr Błażej Kmieciak, koordynator należącego do Ordo Iuris Centrum Bioetyki.  Zaproponował, aby zamykać kobiety rozważające przerwanie ciąży na oddziałach szpitali psychiatrycznych.

Jak wskazywał prawo zezwala na hospitalizację takich kobiet, a Ordo Iuris poddało pomysł rozszerzenia tego prawa na wszystkie kobiety chcące ciążę przerwać.

Jak mówił Kmieciak, w Polsce jest możliwość umieszczenia kobiety w ciąży w szpitalu psychiatrycznym bez jej woli, jeżeli stanowi ona zagrożenie dla siebie lub dla innych. Problem jednak w tym, że jeżeli chce skrzywdzić dziecko, które nosi pod sercem, nie można jej umieścić w placówce psychiatrycznej, ponieważ z punktu widzenia obowiązującego w Polsce prawa to dziecko nie jest jeszcze jej rodziną.

Więcej:  www.kobieta.pl

***

Ordo Iuris zdecydowanie zaprzecza

Po opublikowaniu informacji za serwisem Kobieta.pl, z redakcją Rynku Zdrowia skontaktował się dr Błażej Kmieciak, koordynator Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

„(...) Ordo Iuris nie przedstawiało żadnego projektu dot. „psychiatrycznego leczenia za planowanie aborcji”. Nieprawda, że „przedstawiciele Ordo Iuris uważają, że kobiety planujące aborcje winny być kierowane do szpitala psychiatrycznego. Taka teza nie została nigdzie przedstawiona. Na opisanej w artykule konferencji, na której występowałem z ramienia Instytutu Ordo Iuris nie został przedstawiony żaden projekt dot. nowelizacji prawa” - podkreśla w piśmie do naszej redakcji dr Błażej Kmieciak.

„Nieprawda, że podczas konferencji sugerowałem rozwiązanie polegające na kierowaniu do szpitala psychiatrycznego kobiet chcących dokonać aborcji. W swoim wykładzie (...) mówiłem o kobietach, doświadczających zaburzeń psychicznych, głównie psychotycznych, które w ciąży wymagają wsparcia lekarskiego (czasem hospitalizacji), z racji konieczności obniżenia dawek leków. (...)” - pisze dr Kmieciak.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum