Order dla prof. Edwarda Malca

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2013 20:38

Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał prof. Edwardowi Malcowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie kardiochirurgii dziecięcej oraz niesienie specjalistycznej pomocy polskim dzieciom".

Order dla prof. Edwarda Malca

Prof. dr hab. n. med. Edward Malec, światowej sławy kardiochirurg dziecięcy, wykonał na całym świecie ponad 6 tys. skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych u dzieci z wadami serca. Jako pierwszy kardiochirurg przeprowadził w Polsce z sukcesem operację najcięższej wady serca - HLHS. Zapoczątkował tym samym program leczenia tej wady w naszym kraju.

Od roku 2007 kierował Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Monachijskiego. Warunkiem przyjęcia przez profesora propozycji pracy w tej klinice była klauzula o możliwości operowania dzieci z Polski oraz wynegocjowanie przez niego stałej - bardzo niskiej kwoty za pobyt polskich małych pacjentów w szpitalu, niezależnie od jego czasu trwania, co było niezwykle istotne z uwagi na fakt, iż NFZ nie zrefundował dotychczas ani jednej operacji przeprowadzonej przez prof. Malca w monachijskiej klinice.

Od początku działalności w Monachium do końca 2012 roku profesor z sukcesem zoperował 321 polskich dzieci z najcięższymi wadami serca, w tym z najbardziej znikomymi szansami na powodzenie.

Prof. Malec jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. został zaliczony w roku 2012 przez czasopismo FOCUS do najlepszych lekarzy pracujących w Niemczech (Deutschlands Top-Mediziner), a w 2008 roku dzieci w podziękowaniu za jego działalność przyznały mu Order Uśmiechu, co jak sam podkreśla, jest dla niego największym wyróżnieniem

Przyznane odznaczenie jest drugim najważniejszym odznaczeniem państwowym po Orderze Orła Białego nadawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej osobom cywilnym.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum