Opolszczyzna zabiega o bazę LPR

Autor: Gazeta Wyborcza Opole, LJ/ Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 11:28

W Gliwicach funkcjonuje tymczasowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trwają starania o utworzenie tu stałej bazy LPR.

Nowe śmigłowce Eurocopter, które dla potrzeb LPR zakupiło Ministerstwo Zdrowia, wymagają innych warunków niż obecnie latające Mi-2. Powstanie bazy wiąże się m.in. z koniecznością dostosowania hangarów, które ze względu na skomplikowaną elektronikę śmigłowców muszą być ogrzewane.

- Nowoczesny sprzęt potrzebuje dobrych warunków, a Eurocoptery to technologia nowej generacji – mówi zastępca dyrektora LPR, Marian Dąbrowski.

Rozdzielanie Eurocopterów potrwa do 2011 roku. Władze Opolszczyzny liczą na pozytywną decyzję resortu zdrowia, które zdecyduje o lokalizacji poszczególnych baz.

- Musimy rozdysponować 23 śmigłowce, z których przynajmniej trzy pozostaną w rezerwie. Trzeba przeanalizować ich rozmieszczenie w całej Polsce – potwierdza wiceminister zdrowia Marek Haber.

W tworzeniu bazy opolskiej chcą partycypować Czesi.

LPR zapewnia, że jest przygotowane do przyjęcia nowych maszyn, które zaczną trafiać do Polski od sierpnia 2009 roku. – To efekt podpisanego w ubiegłym roku kontraktu, który zaowocuje dostraczniem do 15 grudnia 2010 roku 23 nowych śmigłowców – mówi Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.

Po 20 latach następuje wymiana całej floty lotniczego pogotowia. Od ponad roku LPR szkoli pilotów.

.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum