Opolszczyzna: wzrosła umieralność noworodków, bo brak poradni patologii ciąży?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 12:18

Przez ostatnie lata Opolszczyzna szczyciła się mianem regionu, w którym umieralność noworodków była najniższa w Polsce. Wynik za 2008 rok już nie jest taki rewelacyjny, choć wciąż dobry.

Według nieopublikowanych jeszcze danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, województwo opolskie spadło na trzecie miejsce - podaje Gazeta Wyborcza.

Zdaniem doktora Janusza Kubickiego, ginekologa i położnika, koordynatora programu poprawy opieki okołoporodowej dla województwa opolskiego, wpływ na pogorszenie się sytuacji miała likwidacja w 2007 roku wojewódzkiej konsultacyjnej poradnii patologii ciąży, która przez kilkadziesiąt lat działała przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków im. dr. Sergiusza Mossora w Opolu. W jej miejsce powołano jednoosobową spółkę, która - zdaniem Kubickiego - nie przejęła całości działalności zlikwidowanej poradni. Wiele pacjentek z powikłaniami jest odsyłanych, między innymi na oddziały szpitalne.

Prof. Stanisław Lembrych, były wojewódzki konsultant do spraw ginekologii i położnictwa na Opolszczyźnie, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej również przekonywał, że poradnia patologii ciąży jest potrzebna.

- Nie wszystkie przypadki patologii ciąży wymagają hospitalizacji, natomiast wszystkie - ciągłej specjalistycznej opieki. W regionie musi istnieć specjalistyczna poradnia patologii ciąży, podobnie jak istnieją na przykład specjalistyczne poradnie onkologiczne czy kardiologiczna. Moje czterdziestoletnie doświadczenie jako położnika wskazuje, że wzrost umieralności noworodków może mieć pewien związek ze sprawą poradni - zaznaczył profesor Lembrych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum