Opolszczyzna: wszystkim dzieciom zważą tornistry

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 12 września 2009 13:09

Dzieci noszą za ciężkie plecaki, co grozi poważnymi wadami postawy. W październiku we wszystkich szkołach podstawowych Opolszczyzny pojawi się 450 dynamometrów, za pomocą których będzie można zważyć tornistry.

Opolszczyzna: wszystkim dzieciom zważą tornistry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Chodzi nam głównie o to, żeby uświadomić rodzicom, jaki ciężar ich dzieci noszą na plecach – tłumaczy Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego, prowadzącego program przeciwdziałania wadom postawy, którego częścią jest właśnie zakup dynamometrów. – Pamiętam, jak w trakcie prowadzonych przez nas badań trafiliśmy na ucznia, który miał na plecach dziesięć kilo. Jego mama była tym zaskoczona. U około sześćdziesięciu procent przebadanych uczniów ze wszystkich typów szkół stwierdzono wady postawy.

Specjaliści biją na alarm: dziesięć kilo na plecach dziecka, to rzecz normalna. Tymczasem tornister ucznia klas I-III szkoły podstawowej powinien ważyć nie więcej niż trzy kilogramy (do jednej dziesiątej wagi jego ciała).

– Kilka lat temu zważyliśmy tornistry wszystkich uczniów Opolszczyzny – mówi Anna Matejuk, kierownik oddziału higieny dzieci i młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. – Okazało się, że ponad 50 procent dzieci miało za ciężki tornistry.

Potwierdza to główny inspektor sanitarny: zbyt ciężkie tornistry nosi 44 proc. dzieci miejskich i 38 proc. dzieci ze wsi.

Tornister może być lżejszy, jeżeli dzieci nie będą musiały nosić w nim podręczników. Książki mają zostawiać w szkolnych szafkach. Rozporządzenie w tej sprawie z zaleceniem jak najszybszej realizacji wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze