Opolszczyzna: będzie wiadomo, gdzie i na co chorują

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 15:30

Już po wakacjach Opolszczyzna będzie miała swoją najnowszą mapę epidemiologiczną.

Dzięki setkom danych z Narodowego Funduszu Zdrowia prof. Andrzej Tukiendorf z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, zajmujący się statystyką medyczną, będzie mógł stworzyć atlas epidemiologiczny województwa. Dane epidemiologiczne pochodzą z lat 2006 –2009.

– Mapa epidemiologiczna to kapitalne narzędzie do planowania działań w ochronie zdrowia, pokazuje jak kształtuje się występowanie poszczególnych chorób na terenie całego województwa.  Pierwsza mapa naszego województwa została stworzona w 1991 r. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału NFZ.

Jego zdaniem analiza zachorowań pozwoli na dobre wspólne działanie płatnika i samorządu na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców.

– Jest to też dobre narzędzie do planowania zakupu świadczeń przez NFZ – dodaje dyrektor.

Jak wyjaśnia, wcześniej sporządzona mapa epidemiologiczna pokazała jakie choroby najbardziej doskwierają mieszkańcom Opolszczyzny i można było zastosować odpowiednie działania w celu zmniejszenia zachorowalności – udało się to zrobić np. w obszarze kardiologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum