Opolskie: zakończono ewakuację pacjentów ZOL w Ozimku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2020 20:47

W niedzielę (19 kwietnia) zakończono ewakuację ostatnich pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ozimku (Opolskie) - poinformował Szpitala św. Rocha w Ozimku. Podopiecznych przewieziono do kilku szpitali w regionie. Wcześniej w ZOL doszło do masowego zakażenia koronawirusem.

Opolskie: zakończono ewakuację pacjentów ZOL w Ozimku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała dyrekcja Szpitala św. Rocha w Ozimku, w którego strukturach działa ZOL, z powodu sytuacji epidemiologicznej, na podstawie decyzji wojewody opolskiego przewieziono ostatnich 27 pacjentów placówki do szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Szpitala MSWiA w Głuchołazach oraz 116 Szpitala Wojskowego w Opolu.

Pierwsze ognisko zakażenia w szpitalu pojawiło się 10 kwietnia na oddziale chorób wewnętrznych. Dzień później wirusa stwierdzono u dwóch pacjentów ZOL. 13 kwietnia obecność koronawirusa potwierdzono niemal u wszystkich podopiecznych ZOL. Jak podkreśla dyrektor szpitala Jolanta Ryndak, natychmiast wdrożono procedury kryzysowe, jednak sytuację utrudniała kwarantanna, którą objęto cały oddział wewnętrzny szpitala.

- Niestety, w związku z sytuacją epidemiologiczną nie byliśmy w stanie kontynuować zabezpieczenia medycznego wymaganego dla pacjentów ZOL-u zakażonych COVID-19. W praktyce z dnia na dzień ZOL w Ozimku stał się oddziałem zakaźnym - podkreśliła Ryndak. Jak dodała, decyzja o ewakuacji ZOL była nieunikniona.

Według nieoficjalnych informacji, w szpitalu oraz mieszczącym się w tym samym budynku ZOL zakażonych zostało ponad 40 osób - większość z nich to pacjenci ZOL, z których troje zmarło. 

PAP - Marek Szczepanik

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum