RR/Rynek Zdrowia | 24-05-2011 11:46

Opolskie: z jakimi pompami wyjadą karetki?

Opolski Oddział NFZ przełożył zapowiadane na wtorek (24 maja) rozstrzygnięcie konkursu ofert w rodzaju ratownictwo medyczne w województwie opolskim. Jak nam wyjaśniono, jednym z powodów była awaria systemu komputerowego. Nowy termin to 26 maj.

- Właśnie usunęliśmy awarię i o godzinie 11 komisja konkursowa spotyka się z pierwszym oferentem - powiedziała we wtorek portalowi rynekzdrowia.pl Beata Cyganiuk, rzecznik prasowy oddziału.

Konkursowi towarzyszą kontrowersje związane z tym, czy karetki pogotowia mają być wyposażone w drogie pompy wolumetryczne, które stosuje się na oddziałach szpitalnych, czy też wystarczą pompy strzykawkowe. Od interpretacji, jakie pompy infuzyjnie trzeba stosować w ambulansach zależy liczba przyznanych oferentom punktów.

Żeby wyjaśnić wątpliwości, komisja konkursowa poprosiła o opinie konsultanta krajowego i wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, wystąpiła też do wiceministra zdrowia Marka Habera z prośbą o interpretację. Konkluzja była taka, że pompą wolumetryczną jest zarówno pompa strzykawkowa, jak i przepływowa.