Opolskie: tysiące pacjentów skorzystało z programu opieki nad matką i dzieckiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2018 17:30

Bezpłatne badania prenatalne dla kobiet przed 35 rokiem życia, porady neurologopedy, psychologa, a nawet prawnika - to część jedynego w kraju programu opieki nad matką i dzieckiem, który jest realizowany w województwie opolskim przez szpital ginekologiczny w Opolu.

Program stwarza możliwość skorzystania z badań, które nie są dostępne w ramach powszechnej opieki zdrowotnej. Fot. Fotolia

We wtorek (26 czerwca) w Opolu odbyła się konferencja poświęcona interdyscyplinarnemu modelowi opieki nad matką i dzieckiem do drugiego roku życia. Jest to część programu prowadzonego przez Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy współpracy ZOZ w Nysie. Całość jest finansowana z funduszy unijnych.

- Projekt, który realizujemy, jest unikatowy w skali kraju i bardzo ważny dla rodzin zarówno oczekujących na dziecko, jak i rodziców dzieci do lat dwóch, gdyż stwarza możliwość skorzystania z badań, które nie są dostępne w ramach powszechnej opieki zdrowotnej - mówi Edward Puchała, dyrektor CGPiN w Opolu.

Dodaje: - Co ważne, jest to kompleksowy pakiet usług obejmujących badania i porady udzielane przez ginekologa, neonatologa, neurologopedę, psychologa, położną, dietetyka, gastrologa, fizjoterapeutę, a nawet prawnika" -

Wszystkie badania są bezpłatne, w tym badania prenatalne kobiet przed ukończeniem 35. roku życia. Terminy spotkań małych pacjentów, a także ich rodziców i opiekunów, są ustalane indywidualnie na podstawie zgłoszeń zainteresowanych. Obecni na konferencji rodzice zwracali uwagę, że dzięki programowi mogą skorzystać z badań, na które prawdopodobnie nie mogliby sobie pozwolić w ramach komercyjnego wykupienia usługi.

Program jest prowadzony od kilkunastu miesięcy w czterech powiatach. Będzie kontynuowany do końca roku. Dotychczas z ponad pięciu tysięcy badań i porad skorzystało około czterech tysięcy osób - dzieci, ich rodziców i opiekunów prawnych.

PAP - Marek Szczepanik

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum