Opolskie też chce mieć ratunkowe śmigłowce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2009 11:18

Polska Nowa Wieś na Opolszczyźnie stara się o lokalizację na swoim terenie bazy śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Opolskie to wciąż jedyne województwo, nie mające bazy LPR.

Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, potwierdza, że upomina się o utworzenie bazy na Opolszczyźnie od kilku lat. Listy intencyjne w tej sprawie zostały już wysłane do minister zdrowia i do szefa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przez wojewodę opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego. Jego zdaniem, opóźnienia wynikają z przekonania byłej szefowej Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego, że lądowisko w tym miejscu nie jest potrzebne.

W tej sprawie pisma do minister zdrowia wysłali również opolscy parlamentarzyści. Zdaniem lokalnych władz, za lokalizacją bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi przemawiają optymalne warunki: centrum regionu, bliskość autostrady i szpitali.

Również inne samorządy starają się o lokalizację baz na swoim terenie, m.in. w Ełku i Bolesławcu. Na początku br., baza śmigłowców LPR powstała w Płocku.

LPR otrzymała 23 śmigłowce, ale na razie ma 17 baz. Zasada jest taka, że w każdej z nich stacjonuje po jednej maszynie, potrzebne są też bazy rezerwowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum