Opolskie: szpitale potrzebują oddziałów geriatrycznych, które wspomogą domy seniora

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 11:37

Na Opolszczyźnie w ostatnim czasie powstało szereg nowych domów seniora. To wymóg czasów oraz efekt dotacji z Unii Europejskiej na stworzenie placówek opiekuńczych dla seniorów. Niestety placówki te stały się dużym obciążeniem dla okolicznych szpitali.

Opolskie: szpitale potrzebują oddziałów geriatrycznych, które wspomogą domy seniora
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W promieniu 20 kilometrów od Olesna powstało w ostatnim czasie aż pięć domów seniora. Do tego dochodzą Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze.

Jak wyjaśnia Andrzej Prochota, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oleśnie w efekcie tych zmian nagle placówka musi obsłużyć około tysiąc nowych pacjentów. Pensjonariusze domów seniora to specyficzni pacjenci, wymagający częstej hospitalizacji dla podratowania zdrowia. Dlatego też, do domów seniora, do DPS-ów, karetki wzywane są bardzo często. Problem będzie się jeszcze powiększał, bo powstają wciąż nowe domy seniora: w Praszce, Kozłowicach.

Starsi pacjenci trafiają na oddział wewnętrzny lub chirurgiczny, a tak naprawdę potrzeba oddziałów geriatrycznych dla najstarszych pacjentów. Tymczasem w województwie opolskim są tylko dwa oddziały geriatryczne: w Stobrawskim Centrum Medycznym Szpital w Kup i w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej: nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum