Opolskie: szpitale postarają się o pompy insulinowe od WOŚP?

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2012 19:00

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 40 mln zł (na Opolszczyźnie około 500 tys. zł) i chce za nie kupić pompy insulinowe, które ciężarne kobiety mogłyby bezpłatnie pożyczać na czas całej ciąży. Na Opolszczyźnie nie ma ani jednej takiej wypożyczalni, a żaden szpital z regionu nie zgłosił się po pompy do WOŚP.

Jak pisze portal nto.pl, taka wypożyczalnia pomp dla ciężarnych mogłaby funkcjonować w SP ZOZ Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu (WCM), w którym działa poradnia diabetologiczna.

Ale w przypadku kobiety ciężarnej kwalifikacji powinien też dokonać lekarz położnik, a w WCM pracują tylko diabetolodzy, nie ma żadnego położnika.

Marek Piskozub, dyrektor WCM zapewnia za to, że kobieta może wesprzeć się opinią specjalisty ze szpitala ginekologiczno-położniczego. Jednak Aleksandra Kozok, dyrektor Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu, tłumaczy, że kobieta ciężarna jest prowadzona przez diabetologów, i to poradnie diabetologiczne powinny przejąć prezent Orkiestry, a nie jej szpital.

Natomiast Marek Drobik, dyrektor szpitala ZOZ MSWiA w Opolu, w którym funkcjonują poradnie diabetologiczna i ginekologiczna, wyjaśnia, że lecznica nie przyjmuje porodów. Chce nawiązać współpracę ze szpitalem ginekologicznym, ale na razie to początek drogi.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa od spraw medycznych zapewnił jednak, że niewystąpienie o pompy insulinowe byłoby marnotrawstwwem. W najbliższy poniedziałek (6 lutego) ma zostać wystosowane pismo w tej sprawie z urzędu marszałkowskiego do WOŚP.

Więcej: http://www.nto.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum