Opolskie: rozmieszczenie karetek nielogiczne?

Autor: TVP Opole/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2010 16:19

Prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej uznał plan rozmieszczenia karetek w woj. opolskim za szkodliwy, nieekonomiczny i nielogiczny.

Z nowymi założeniami planu rozmieszczenia karetek nie zgadzają się także dwa powiaty – nyski oraz brzeski i zapowiadają walkę o karetki.  Oddać karetkę z Brzegu do Lewina, albo obsługiwać Lewin karetką z Niemodlina – przed takim wyborem stanął powiat brzeski.

I jak przekonuje Mariusz Grochowski, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego „każde z tych rozwiązań jest złym rozwiązaniem, bo albo pogarsza sytuację na terenie Brzegu albo na terenie Lewina Brzeskiego”.

Mieszkańcy tego powiatu są w grupie tych, którzy na przyjazd karetki czekają znacznie powyżej średniej opolskiej i podobnie jak w województwach, które wypadają najgorzej w kraju. Brzeg protestuje. Nysa również uważa, że projekt zmian jest zły.

„Jest to zakamuflowana próba uzupełnienia niedostatków podstawowej opieki zdrowotnej w Waszym regionie operacyjnym” - tak o pomyśle przeniesienia karetki z Nysy do Paczkowa pisze prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej. O tę opinię postarał się szpital w Nysie.

Służby wojewody wszelkie głosy zbierają, ale upierają się przy swoim. Szymon Ogłaza z Urzędu Wojewódzkiego w Opolu podkreślił, że jest to optymalizacja systemu w całym województwie.

Na ile protesty będą wzięte pod uwagę – tego dowiemy się za niecałe dwa tygodnie. Z końcem miesiąca nowy plan ratownictwa medycznego w województwie ma trafić do Ministerstwa Zdrowia. Resort musi go zaakceptować.

Więcej na: www.tvp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum