Opolskie: rodzice wcześniaków mogą zgłaszać się do programu ochrony przed RSV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2019 14:33

Do końca lutego rodzice wcześniaków mogą zgłaszać się do Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, które jako jedyny szpital w regionie podaje leki chroniące przed wirusem RSV. Koszt profilaktyki jednego pacjenta to 10-25 tys. zł.

Opolskie: rodzice wcześniaków mogą zgłaszać się do  programu ochrony przed RSV
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Specjaliści z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii (CGPiN) w Opolu przypominają, że jedyną formą profilaktyki przed działaniami wirusa RSV jest comiesięczne podawanie leku Synagis, zawierającego przeciwciała, które wspomagają organizm dziecka przy zwalczaniu wirusa. Leki podawane w ramach programu prowadzonego w opolskim szpitalu są refundowane przez ministerstwo i Unię Europejską. W porównaniu z poprzednimi latami, liczba dzieci korzystających z leku wzrosła dwukrotnie, m.in. w wyniku poszerzenia grupy spełniającej warunki kwalifikacji o wcześniaki urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży.

- W ramach profilaktyki każdy zakwalifikowany wcześniak otrzymuje 3 - 5 dawek Synagisu w odstępach miesięcznych w sezonie zakażeń wirusem RS, trwającym od 1 października do 30 kwietnia. Immunizację przeprowadza się jednorazowo i należy ją rozpocząć przed ukończeniem pierwszego roku życia. Oczywiście ostateczna decyzja, czy dziecko skorzysta z leku, zawsze należy do rodziców - wyjaśnia konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii Zofia Kucharska.

Jak poinformował dyrektor CGPiN w Opolu Edward Puchała, program profilaktyki zakażeń wirusem RS jest prowadzony przez jego szpital od kilku lat. Dzięki funduszom unijnym, do projektu włączono także dzieci nie objęte dofinansowaniem ministerstwa. Jest to istotne ze względu na wysoki koszt kuracji, sięgający nawet 25 tys. zł na jednego pacjenta.

- W naszym szpitalu przychodzi na świat większość wcześniaków z województwa opolskiego, zatem rozpoczynamy podawanie leku Synagis jeszcze podczas ich pobytu w szpitalu. Do programu kwalifikowane są też noworodki urodzone w innych szpitalach na Opolszczyźnie i odpowiadające obowiązującym kryteriom - powiedział Puchała.

Dodał, że mając stały kontakt z pacjentami przedwcześnie urodzonymi, "doskonale zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ten lek jest potrzebny i skuteczny". - Na podawanie leku Synagis zdecydowaliśmy się także w ramach projektu "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2" współfinansowanego przez UE - wyjaśnił dyrektor Centrum. Dodał, że w tym przypadku lek został przeznaczony dla dzieci urodzonych w terminie, ale z istotną hemodynamiczną wrodzoną wadą serca.

Wirus RSV rozpowszechnia się drogą kropelkową. Jest na tyle rozpowszechniony, że u około 95 proc. dzieci w drugim roku życia stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z wirusem. Na skutki jego działania najbardziej są narażone dzieci przedwcześnie urodzone, karmione sztucznie, oraz z dysplazją oskrzelowo-płucną, wadami serca i niedoborami układu odpornościowego. Często jest przyczyną chorób dolnych i górnych dróg oddechowych, które u osób z grupy szczególnego ryzyka mogą wywołać groźne powikłania, a nawet doprowadzić do śmierci.

Marek Szczepanik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum