Opolskie: powiat kluczborski włącza się do akcji "Graj o zdrowie"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 20:15

Promocja zdrowego stylu życia z udziałem światowej klasy sportowców i polskich artystów to główny cel ogólnopolskiego programu "Graj o zdrowie". W piątek (23 lutego) z organizatorami projektu spotkały się władze powiatu kluczborskiego.

Fot. archiwum

Celem akcji jest promocja aktywnego stylu życia i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, dotykającym coraz częściej najmłodszych. Ambasadorami akcji są m.in. światowej sławy siatkarze - Vladimir Grbić i Brazyliczyk Giba, ich polscy koledzy - Kuba Jarosz i Paweł Zagórny oraz popularni wśród nastolatków piosenkarze. Projekt, będący rozszerzeniem programu "Trzymaj się prosto" jest wspierany przez ministerstwo sportu.

Powiat kluczborski jest drugim - po Łodzi - samorządem, z którym spotkali się organizatorzy akcji. Głównym organizatorem programu jest Fundacja Aleja Gwiazd Siatkówki.

- Żeby oderwać ludzi od monitorów komputerów i telewizorów konieczne jest przedstawienie im atrakcyjnej alternatywy. Nie mówimy tu o sporcie wyczynowym. Chodzi nam o propagowanie ruchu i powrotu do utrzymywania więzi społecznych podczas gier zespołowych, takich jak siatkówka, czy udziale w koncertach. Każda forma ruchu jest dobra - wyjaśnia prezes fundacji Arkadiusz Jaśkowski.

- Będziemy też uczyć zasad zdrowego żywienia i propagować produkcję żywności w oparciu o rozwiązania, jakie dała nam natura. Jest także coś dla ducha, bo w połowie czerwca w ramach naszej akcji w Polsce odbędzie się mecz siatkówki z udziałem gwiazd światowego formatu. Jednak poza wydarzeniami medialnymi chcemy realnie zaistnieć w małych miejscowościach, gdzie np. naprawdę niewielkim nakładem można zrobić boisko do siatkówki plażowej, działające od wiosny do jesieni - podkreślał Jaśkowski.

Przewodniczący rady powiatu kluczborskiego Andrzej Butra, już po pierwszym spotkaniu zadeklarował wolę uczestnictwa w projekcie.

- Chcemy go wdrożyć we wszystkich naszych szkołach. Dzisiaj z Vladimirem Grbiciem ćwiczyła blisko setka młodych ludzi z naszego klubu. Gdyby nie ten program, wielu z nich nie miałoby szans na spotkanie z mistrzem tej klasy. To projekt wieloletni, więc skorzysta z niego co najmniej kilka roczników naszych uczniów i ich rodziców - powiedział Butra.

- Na razie mówimy o filarze sportowym, jednak równie ciekawy wydaje się nam część z udziałem artystów i specjalistów z zakresu zdrowej żywności. W mojej ocenie, to program kompleksowy, przy pomocy którego zdołamy dotrzeć do możliwie szerokiej grupy mieszkańców naszego powiatu - dodał.

Prezes Fundacji Aleja Gwiazd Siatkówki podkreślał, że w projektach takich jak "Graj o zdrowie", oprócz zaangażowania instytucji państwowych, ważna jest rola samorządów lokalnych, które często dysponują obiektami sportowymi. Jak mówił Jaśkowski, te obiekty często wykorzystywane są w niewielkim stopniu, a same samorządy nie mają pomysłu jak zaktywizować ludzi i zachęcić ich do aktywnego trybu życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum