Opolskie: pierwsza w regionie umowa na Dziecięcą Opiekę Koordynowaną - podpisana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2019 11:55

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu będzie prowadziło Dziecięcą Opiekę Koordynowaną nad ciężko chorymi małymi dziećmi. Dyrektor placówki Edward Puchała poinformował, że szpital podpisał w tej sprawie umowę z NFZ.

Opolskie: pierwsza w regionie umowa na Dziecięcą Opiekę Koordynowaną - podpisana
Koordynowaną opieką mogą być objęte dzieci do lat trzech Fot. Archiwum

Dziecięca Opieka Koordynowana (tzw. DOK) może być realizowana tylko przez poradnie neonatologiczne funkcjonujące w ramach tej samej struktury co szpitale z oddziałami neonatologicznymi posiadającymi co najmniej III poziom referencyjny. Takie warunki w województwie opolskim spełnia jedynie KCGPiN.

- Koordynowaną opieką mogą być objęte dzieci do lat trzech, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu - wyjaśnił Puchała. Dodał, że opieką taką objęte są też noworodki urodzone przedwcześnie, przed ukończeniem 33. tygodnia ciąży, z bardzo małą masą urodzeniową.

Jak mówił, NFZ nie przewiduje limitów dotyczących liczby dzieci, które mogą skorzystać z koordynowanej opieki w ramach DOK. - Będziemy mogli nią objąć wszystkich zakwalifikowanych do programu małych pacjentów - podkreślił.

Leczenie dziecka w ramach DOK jest planowane oraz koordynowane przez pracowników poradni neonatologicznej. Poradnia ta - jak wyjaśniła jej kierowniczka Małgorzata Gawor - specjalizuje się w opiece medycznej nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, które po zakończeniu hospitalizacji kierowane są do poradni. - Część z nich będzie z niej korzystała na dotychczasowych zasadach, dla części - po zakwalifikowaniu do programu - zakres specjalistycznej opieki może być rozszerzony o dodatkowe konsultacje i badania - wskazywała.

Małgorzata Gawor dodała, że kwalifikacja dzieci, które mogą skorzystać z pakietu świadczeń realizowanych w ramach Dziecięcej Opieki Koordynowanej oraz zakres i zasady muszą być zgodne z wytycznymi ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Zgodnie z zasadami DOK, dla każdego dziecka zakwalifikowanego do programu lekarz prowadzący - neonatolog lub pediatra współpracujący ze specjalistycznym zespołem (w dziedzinie neurologii dziecięcej, rehabilitacji medycznej, okulistyki, kardiologii dziecięcej, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii, ortopedii, endokrynologii, chirurgii dziecięcej, neurochirurgii oraz psychologa, logopedy, dietetyka, doradcy laktacyjnego) zaplanuje indywidualny plan leczenia, opieki i rehabilitacji. Opieka może być sprawowana do 3. roku życia dziecka. Po upływie każdego roku lekarz prowadzący, w porozumieniu ze specjalistycznym zespołem, podejmie decyzję o jej kontynuowaniu lub zakończeniu.

Marek Szczepanik - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum