Opolskie: pięć izolatoriów w regionie - w Nysie, Opolu i Kędzierzynie-Koźlu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2020 09:06

Na mocy decyzji wojewody opolskiego w regionie powstało pięć izolatoriów dla osób zakażonych koronawirusem - poinformowało biuro prasowe wojewody. Na ich terenie będzie mogło przebywać łącznie 336 osób.

Koszt pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa NFZ Fot. Archiwum

Jak informuje biuro prasowe wojewody opolskiego, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, na terenie województwa opolskiego wyznaczono izolatoria - czyli miejsca, gdzie będą mogły przebywać osoby chore na koronawirusa lub oczekujące na wynik testu, a które nie mają odpowiednich warunków domowych. W takich przypadkach lekarz specjalista chorób zakaźnych, może wydać skierowanie do izolatorium.

W województwie będzie działało pięć izolatoriów mogących przyjąć łącznie 336 pojedyńczych miejsc rozmieszczonych w Opolu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. Dodatkowo przygotowano 222 miejsca rezerwowe w Nysie i Opolu. W razie potrzeby, liczba miejsc w izolatoriach na terenie województwa może wzrosnąć do tysiąca.

Do izolatorium pacjenci są przekazywani bez bliskiego kontaktu z personelem i kierowani od razu do pokoju, gdzie mają wszystkie potrzebne rzeczy do życia i funkcjonowania. Kontakt z nimi odbywa się przez telefon. Chorzy nie korzystają ze wspólnej jadalni, lecz posiłki trzy razy dziennie dostarczane są pod drzwi pokoi. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób. Koszt pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum