Opolskie: pacjenci odmawiają wszczepienia endoprotezy we wcześniejszym terminie

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 09:26

Z listy kolejkowej publikowanej przez NFZ wynika, że na wszczepienie protezy stawu biodrowego na Opolszczyznie czeka się od 1,5 roku do 8 lat. W praktyce szpitale błagają pacjentów, by przyszli wcześniej, bo NFZ sypnął pieniędzmi. Problem jednak w tym, że pacjenci tego nie chcą.

Opolskie: pacjenci odmawiają wszczepienia endoprotezy we wcześniejszym terminie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przekonuje Robert Bryk, dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Fundusz finansuje endoprotezoplastyki priorytetowo. Ma na ten cel prawie 5 mln zł. Szpitale mogłyby dzięki temu wykonywać znacznie więcej zabiegów, ale pacjenci się nie zgłaszają.

W NFZ liczyli na to, że liczba zabiegów wzrośnie lawinowo, tymczasem analiza tzw. wykonań pokazała, że jest ich zadziwiająco mało. W związku z tym zwołano spotkanie dyrektorów szpitali, które w regionie wykonują zabiegi wszczepiania endoprotez. Szefowie placówek głosem stwierdzili, że nie mają wpływu na zgłaszalność pacjentów.

W jednym ze szpitali w Opolu od początku roku na umówiony zabieg wszczepienia endoprotezy nie zgłosił się co drugi pacjent. Lekarze alarmują, że paraliżuje im to pracę. Opolski NFZ apeluje do pacjentów, aby kontaktowali się ze szpitalami, w których oczekują na zabieg z zapytaniem o możliwość szybszego terminu operacji.

Lekarze podkreślają, że ten, kto naprawdę potrzebuje operacji biodra lub kolana to osoba tak cierpiąca, że wcześniejszy termin przyjmie z pocałowaniem ręki. Być może w kolejkach są więc dziesiątki osób, które nie powinny dostać skierowania na zabieg.

Więcej: nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze