Opolskie: nowa technika operacji neurochirurgicznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2013 14:16

Nową technikę operacji mikrochirurgicznych na mózgu stosują od kilkunastu dni neurochirurdzy w PS ZOZ Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Jako jedni z pierwszych w Polsce podają dożylnie specjalny barwnik widziany w podczerwieni. A to pozwala im od razu ocenić, czy zabieg został prawidłowo przeprowadzony i zwiększa bezpieczeństwo pacjentów - informuje "Gazeta Wyborcza".

Opolskie: nowa technika operacji neurochirurgicznych
Tę metodę stosuje się przede wszystkim przy operacjach tętniaków mózgu, zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach. Jej zastosowanie umożliwia zakupiony niedawno po długich staraniach nowoczesny mikroskop śródoperacyjny.

W ostatnich dniach zoperowano trójkę pacjentów; każdy z nich miał tętniaka o takim kształcie i takiej lokalizacji, w których zachodzi ryzyko utraty drożności ważnych naczyń mózgowych po założeniu specjalnego klipsa.

Leczenie chirurgiczne takich tętniaków polega bowiem na założeniu na szyjkę tętniaka małego klipsa z tytanu, który zamyka go, chroniąc pacjenta przed konsekwencjami jego pęknięcia, czyli wylewem krwi do mózgu. Bardzo ważne jest, by operujący chirurg miał pewność, że tętniak został zamknięty w sposób izolowany. Temu właśnie służy wideoangiografia.

Po założeniu klipsa dożylnie podawany jest pacjentowi specjalny barwnik. "Widzi" go w odsłoniętych naczyniach mózgowych mikroskop śródoperacyjny sprzężony z kamerą na podczerwień. 

Zastosowanie tego urządzenia pozwoliło w trzech dotychczas zoperowanych przypadkach na sprawdzenie, czy tętniaki zostały skutecznie wyłączone z krążenia i czy przy tym nie wystąpiło pogorszenie krążenia w okolicznych naczyniach. 

Więcej: opole.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum