Opolskie: miał być szpital zakaźny, jest rehabilitacja "ozdrowieńców"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 14:44

Nową grupą pacjentów Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie są osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, jednak z powodu powikłań nie mogą samodzielnie powrócić do pełnej sprawności.

Opolskie: miał być szpital zakaźny, jest rehabilitacja "ozdrowieńców"
Pierwsi pacjenci już uczestniczą w rehabilitacji w ośrodku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Gdy wojewoda opolski wycofał się z pomysłu przekształcenia Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w szpital zakaźny, wykonano już tam prace za ok. 2 mln zł. Teraz kupiony sprzęt zostanie wykorzystany do rehabilitacji pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. "To będzie drugi taki ośrodek w województwie" - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj: Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie nie będzie szpitalem covidowym. Zapłaci za to marszałek?

Dyrektor OCR Wojciech Machelski tłumaczy, że do najczęstszych skutków pocovidowych należą m.in. długo utrzymujące się zaburzenia w oddychaniu, duszności i zmęczenie, ale także zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Pierwsi pacjenci już uczestniczą w rehabilitacji w ośrodku. Tygodniowo będzie mogło z niej skorzystać ok. 10 "ozdrowieńców".

Nadal w placówce przyjmowani będą pacjenci w ostrej fazie zachorowań neurologicznych, osoby po amputacji kończyn oraz pacjenci pooperacyjni po zabiegach ortopedycznych.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum